Myślisz, że rolki są tylko dla młodzieży? A jazda na nich pasuje tylko i wyłącznie do stylu nastolatków? Nieprawda! Na chodnikach, ulicach i po parkach w Polsce coraz więcej osób na nich jeździ, więc nie ma się czego wstydzić. Poza tym uprawianie tego sportu jest równie przyjemne co jazda na łyżwach. I co najważniejsze – oprócz znacznej poprawy samopoczucia udoskonali ci kondycję mięśni oraz kształt sylwetki!
A zatem do dzieła!
Od czego trzeba zacząć
Na pewno najpierw trzeba kupić odpowiedni sprzęt. Nie musisz wydawać dużo pieniędzy na pierwsze rolki, tym bardziej, że nie ma takiej potrzeby. Jeśli zamierzasz jeździć w prosty sposób, bez jakichś specjalnych akrobacji, to zaopatrz się w wygodne buty z kauczukowymi kółkami. W porównaniu z plastikowymi wypadają znacznie korzystniej, ponieważ są znacznie od nich elastyczniejsze, dzięki czemu łatwiej się odepchnąć. Na rynku istnieje szereg firm, oferujących dobry sprzęt, jak chociażby Roces, Rollerblade, K2, Tempish, Barbe, Skip, Fila.
Następnie należy przyzwyczaić się do utrzymywania równowagi w rolkach. Chodzi tu o to, żeby poruszać się przez kilka dni trochę na próbę, czyli na przykład po domu przyjmując właściwą postawę.
Po opanowaniu zasad ułożenia sylwetki - lekko ugiętych kolan, tułowia pochylonego do przodu, środka ciężkości ciała przeniesionego lekko ku przodowi, co chroni przed upadkiem na plecy – czas nauczyć się odpychać. Spróbuj ustawić stopy jedna przed drugą, tak by tworzyły literę T. Odpychaj się jedną nogą, drugą do niej dostaw i spróbuj jechać na dwóch nogach jednocześnie. Zmieniaj nogę odpychającą, aby nauczyć się utrzymywania równowagi podczas jazdy.

Potem zacznij trenować jazdę na jednej nodze. Ślizg właściwy - odepchnij się jedną nogą i jedź na drugiej trzymając nogę odpychającą w górze (postawa bociana). Należy odpychać się raz jedną, raz drugą nogą, dzięki temu nauczysz się balansować ciałem.
Kilka słów o genezie rolek
Warto wiedzieć jak powstały rolki i skąd się wzięła dzisiejsza ich postać, ponieważ korzenie tego sportu są dosyć ciekawe. Otóż historia rozpoczęła się we wczesnych latach 1700, kiedy to pewien Holender zamarzył o jeździe na łyżwach w lecie. Nieznany dziś z nazwiska odkrywca skonstruował wynalazek, a mianowicie dołączył drewniane kółka do kawałków drewna. Następnie przytwierdził je do butów. I tak powstały nowe wrotki, nadające się do jazdy po suchym o nazwie „Skeeler”.
W 1823 r. Robert John Tyers z Londynu opatentował łyżworolki nazwane "Rolito", wyposażone w 5 kółek (w pojedynczej linii) na spodzie buta. Niestety nie można było na nich skręcać.
Rok 1863 to przełomowe wynalezienie czterokołowych wrotek przez Amerykanina – Jamesa Plimptona, które potrafiły już skręcać oraz jeździć do tyłu. Sprzęt wykonany był z kawałków drewna, pracujących na gumowym zawieszeniu.
1979 - Scott Olson i Brennan Olson, bracia i gracze hokejowi żyjący w Minneapolis, stanu Minnesota, odkryli zapomnianą parę łyżworolek. Zaintrygowani sprzętem sportowym zaczęli przetwarzać łyżworolki, używając elementów ze znalezionych oraz nowoczesnych materiałów. Użyli także poliuretanowych kółek, dołączyli elementy do buta od łyżew oraz dodali gumowy hamulec z przodu. W roku 1983 bracia założyli firmę Rollerblade, od której powstała anglojęzyczna nazwa na pierwsze rolki. Kilka lat później(1989) przedsiębiorstwo wyprodukowało modele Macro i Aeroblades, czyli pierwsze łyżworolki wyposażone w trzy klamry, zamiast sznurówek. Ważną rolę odegrało zmniejszenie wagi rolek w roku 1990 przez rezygnację z włókna szklanego na rzecz termoplastycznej żywicy (durethan polyamide). Kluczowym etapem okazało się wynalezienie ABT, czyli technologii aktywnego hamowania(1993). I tak, słupek z włókna szklanego doczepiony do góry buta z jednej strony, zakończony gumową kostką, działał jak zawias doczepiony do tylnego kółka. Osoba jadąca musiała jedynie wyprostować jedną nogę, aby się zatrzymać.
Dlaczego warto jeździć
Zamiast siedzenia ze znajomymi na kawie w domu czy barze można spędzić czas w ruchu, rozmawiając i przebywając w dodatku na świeżym powietrzu. Jazda na rolkach sprzyja rozwojowi wszystkich grup mięśni. Poza tym uprawianie tego sportu uczy uzyskiwania równowagi i koncentracji.

Jeżdżenie na łyżworolkach jest pewnym urozmaiceniem życia. Niewątpliwie pozwala dostrzec rzeczy przyjemne na co dzień, a także dostarcza dużej dawki dobrego samopoczucia. To także rozrywka, która relaksuje, bez względu na wiek.
< Poprzedni Artykuł | Następny Artykuł > |
---|