Start Uroda i Zdrowie Yerba Mate: napar przyjaźni – uodparniający czy rakotwórczy?


 

Galeria fryzur modnych: włosy krótkie

Zastanawiasz się jak odświeżyć swój wizerunek? Jesteś...

 

Antidotum na syndrom Jet Lag

 

Błyszczący lakier do paznokci o zabawnej nazwie

Chyba każda młoda dziewczyna pragnie wyglądać atrakcyjn...

 

Śródziemnomorski aromat Versace Versense

Ekskluzywna marka Versace zaprezentowała w tym roku nową ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Yerba Mate: napar przyjaźni – uodparniający czy rakotwórczy?

AddThis Social Bookmark Button

sięCzy napój, który przyrządza się głównie w krajach Ameryki Południowej, ale i Bliskiego Wschodu jest rakotwórczy? A może posiada funkcje lecznicze dla twojego organizmu? O tym jakie skutki powoduje napój Yerba Mate, a także skąd dokładnie pochodzi oraz jak się przyrządza dowiesz się z poniższego artykułu.

Na początek o tym, czym jest i skąd pochodzi Yerba Mate.
Yerba Mate
to wysuszone, zmielone liście ostrokrzewu paragwajskiego. Nazwa wymyślona jest prawdopodobnie przez jezuitów, a pochodzi od połączenia łacińskiego słowa  herba zioło i keczuańskiego mati – czyli tykwa, w której parzy się zioło.

Co ciekawe, picie napoju to rodzaj rytuału, który kultywuje się w wielu krajach na całym świecie, w gronie rodzinnym lub przyjaciół. Kolejność jest następująca: gospodarz przygotowuje gotowy do spożycia trunek, podaje go pierwszej osobie z gości, potem kolejno piją wszyscy, aż do ostatniej ilości. Następna ‘kolejka’ wygląda dokładnie tak samo. Dlatego napój nazywany jest ‘naparem przyjaźni’.

się

Historia początku popularności spożywania tego napoju sięga XVII wieku, kiedy to dorzecze rzeki Parana i okolicznych mieszkańców, czyli plemienia Indian  - Guarani odwiedzili jezuici. To właśnie oni odkryli, że tutejsze społeczeństwo chętnie i często żuje liście ostrokrzewu. Spożywanie tej substancji działało pobudzająco i rozluźniająco.

W jakich krajach najbardziej popularne jest dzisiaj spożywanie ‘naparu przyjaźni’?
Obecnie Yerba Mati najpopularniejsze jest w krajach Ameryki Południowej, takich jak: Argentyna, Paragwaj, Urugwaj i Brazylia. Co więcej, niektóre państwa Bliskiego Wschodu, na przykład Liban i Syria także znają i praktykują rytuał spożywania tego oryginalnego zioła. Z roku na rok, w procesie globalizacji oraz częstych podróży ludzi z całego świata coraz bardziej powszechne staje picie ostrokrzewu paragwajskiego w Europie.

się

Jaki ma smak i w jaki sposób przyrządza się napój z liści ostrokrzewu paragwajskiego?
W smaku zioło przypomina wypalony tytoń. Im gęstsze, tym smak intensywniejszy, a więc dosyć gorzki i nieprzyjemny (chyba, że ktoś gustuje w takiej gamie smakowej). Tak więc początkującym poleca się picie Yerba Mate nie za mocne oraz z dodatkiem soku pomarańczowego, cytrynowego lub innego owocu, który przy okazji orzeźwia.

Sposób przyrządzania przypomina parzenie herbaty, z tą różnicą, że susz zalewa się wodą o temperaturze 65-80 stopni Celsjusza(a nie wrzątkiem) ilości od ¼ do ¾  objętości naczynia, w którym przygotowujemy napój. Gotowy, lekko wymieszany trunek spożywa się przez stalową rurkę, zwaną bombilla.

się

Wpływ trunku na zdrowie – badania i opinie
Jeśli chodzi o kraje, w których spożycie Yerba Mate jest częstsze, czyli kilkanaście razy dziennie, picie naparu jest powiązane ze statystycznie większą zapadalnością na raka płuc, przełyku i  pęcherza moczowego.

Równocześnie najnowsze badania dowodzą, że trunek posiada szereg dobroczynnych oddziaływań, takich jak: stymulacja układu nerwowego bez uzależnienia, obniżenie ciśnienia krwi, rozluźnienie mięśni, dzięki zawartości ksantyn – rozszerzenie oskrzeli, co może być pomocne w leczeniu astmy, obniżenie cholesterolu, poprawienie odporności DNA, działanie ochronne wobec komórek wątroby, a także skutecznie działa w leczeniu otyłości.

się

Zatem picie Yerba Mate w niewielkich ilościach może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, zawiera bowiem witaminy i szereg minerałów, takich jak, m.in. magnez, potas, białko czy żelazo.

 się

Komentarze (1)

...
a mozna ja kupic w Polsce?
Ania , września 10, 2009

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: