Start Uroda i Zdrowie Capoeira jako sposób na utrzymanie dobrej kondycji


 

Galeria fryzur modnych: włosy krótkie

Zastanawiasz się jak odświeżyć swój wizerunek? Jesteś...

 

Antidotum na syndrom Jet Lag

 

Błyszczący lakier do paznokci o zabawnej nazwie

Chyba każda młoda dziewczyna pragnie wyglądać atrakcyjn...

 

Śródziemnomorski aromat Versace Versense

Ekskluzywna marka Versace zaprezentowała w tym roku nową ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Capoeira jako sposób na utrzymanie dobrej kondycji

AddThis Social Bookmark Button
Pragniesz nowego sposobu kształtowania sylwetki oraz poznania egzotyki odrębnych kultur? Sztuka walki, połączona z tańcem to innowacyjny pomysł na utrzymanie kondycji oraz dobrego samopoczucia! To, czego nauczysz się ćwicząc Capoeirę, może cię naprawdę mile zaskoczyć.

Początki
Capoeira to sztuka walki, wywodząca się z tradycji brazylijskiej i afrykańskiej. Została utworzona przez brazylijskich niewolników w XVIII wieku, jako swego rodzaju manifest odrębności kulturowej, a także rozrywka pozwalająca zapomnieć o codziennym ucisku. W walce charakterystyczny jest dynamizm i taneczna płynność ruchów. Samo poruszanie się pochodzi od rytualnych tańców plemion afrykańskich, zaś forma sztuki polega również na graniu na instrumentach, śpiewie oraz stosowaniu różnych rodzajów uników i przejść.

Pozorna zabawa
Może się wydawać, że capoeira to tylko taniec, a walka to zaledwie kilka pokazowych chwytów. Jednak w rzeczywistości niektóre elementy są bardzo niebezpieczne. Warto pamiętać, iż sztuka ta powstała jako linia realnej samoobrony. I choć taneczność ruchów jest dosyć niewinna, to pod otoczką estetyzmu układów kryją się zakamuflowane, śmiertelne układy.

Komponentem nieodłącznie związanym z capoeirą jest rytuał roda (wym. hoda, z port. krąg, koło). Jej uczestnicy, czyli Capoeiristas tworzą zamknięty krąg, którego głównym składnikiem jest orkiestra - bateria. Grający wchodzą do kręgu parami, by tam prowadzić symulowaną walkę - jogo, która niejednokrotnie zamienia się w prawdziwą, agresywną walkę. Natomiast pozostali w tym czasie muzyką i śpiewem nadają całości energię - axé.

I tak, istnieje kilka instrumentów, wykorzystywanych w rodzie, podstawowy to berimbau(nadający rytm) oraz tworzące skład baterii, czyli: Pau de Chuva (Deszczowy Kij), reco-reco, atabaque, pandeiro oraz agogo.

 

Capoeira Regional
Na początku był tylko jeden styl capoeiry, który stanowił oryginalny rodzaj wyrażania ekspresji niewolniczych Afrykańczyków. Chodziło w nim głównie o poszukiwanie piękna, wolności, ruchu, tańca oraz w ostateczności broni wobec sytuacji niebezpiecznych i zagrożeń.
Kiedy niewolnicy osiągnęli upragnioną wolność capoeira towarzyszyła im w codziennym życiu jako element kultury, jednak przejęło ją środowisko przestępcze. Capoeirista nie był już wojownikiem wolności, ale narzędziem w rękach bandytów i zbrodniarzy. To był okres niedługo przed tym, kiedy władze uznały tę sztukę walki za nielegalną. Nawet samo zdobywanie umiejętności oraz technik gry stało się karalne. Przez naciski stosowane odgórnie capoeira została prawie zapomniana w większości brazylijskich miast.

Tylko dzięki rodzimemu stanowi Bahia capoeira przetrwała i przeżyła swoje odrodzenie. W pierwszej połowie XX wieku sztuka walki została uratowana przez Mestre Bimba. Po reakcji zagranicznych dyplomatów na jego prezentacje capoeiry oraz demonstracji Bimby ze studentami, rząd Brazylii zdecydował uznać ją za pełnoprawną formę kultury, zasługującą na ochronę.
Otwierając oficjalnie szkółkę capoeiry w 1932 roku Mestre Bimba przyczynił się do jej późniejszego upowszechnienia. I to właśnie on zapoczątkował styl Regional, w którym największy nacisk położony jest na sztukę walki, ale niestety bagatelizuje on użycie muzyki oraz bardziej figlarne ruchy.

Capoeira Angola
Zwolennicy starszego stylu capoeiry, zwanego powszechnie Angolą dostrzegali różnic,  jakie przyniósł ze sobą nurt Regional, popularyzowany przez Bimbę i jego studentów. Ich zdaniem, capoeira utraciła swoje korzenie przekształcając się w formę ćwiczeń sportowych. Dlatego stworzono Angolę, by powrócić do tańca, zabawy muzyką, gry oraz współpracy. Tak więc w XX wieku, w celu zachowania odrębności tej sztuki walki, został wykreowany styl Angola, a jego propagatorem stał się Mestre Pastinha.
 


Batizado
Raz do roku grupa ćwicząca capoeirę przeżywa ważne wydarzenie. Batizado jest bowiem bardzo istotnym powodem do świętowania. Otóż jest to wprowadzenie nowego członka do społeczności tej sztuki walki. Nadawany jest mu stopień wtajemniczenia, który określany jest kolorem sznura. („corda”).
Batizado odbywa się raz w życiu, a każdy kolejny wyjazd nazywany jest Troca de Corda. Uczniowie przyswajają tradycję wraz z jej głębią poznawania samych siebie. Na ich twarzach maluje się radość, spokój i satysfakcja.

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: