Start Uroda i Zdrowie 3 błędy dotyczące żywienia, które rujnują twoje treningi


 

Galeria fryzur modnych: włosy krótkie

Zastanawiasz się jak odświeżyć swój wizerunek? Jesteś...

 

Antidotum na syndrom Jet Lag

 

Błyszczący lakier do paznokci o zabawnej nazwie

Chyba każda młoda dziewczyna pragnie wyglądać atrakcyjn...

 

Śródziemnomorski aromat Versace Versense

Ekskluzywna marka Versace zaprezentowała w tym roku nową ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

3 błędy dotyczące żywienia, które rujnują twoje treningi

AddThis Social Bookmark Button
Nawet jeśli okazjonalnie ćwiczysz, chociażby na rowerze stacjonarnym, to co jesz przed i po treningach ma znaczący wpływ na ich rezultaty. Żywienie, które dostarczasz organizmowi w ciągu mniej lub bardziej aktywnego trybu życia, przekłada się istotnie na wagę ciała. Osoba, która trenuje pragnie wyglądać i czuć się dobrze, jednak popełniając pewne błędy dotyczące jedzenia, może zniweczyć swoje wysiłki.

Jeżeli jesteś kimś, kto wykonuje ćwiczenia fizyczne mniej niż godzinę dziennie, ważnym powinno być dla ciebie spożycie wysokogatunkowej żywności, bogatej w produkty zbożowe, owoce, warzywa, chude białko dostarczane przez ryby czy nasiona roślin strączkowych, jak też zdrowe tłuszcze. Niestety wielu z nas zapomina o niebagatelnym znaczeniu odżywiania wobec kondycji naszego organizmu. Na to zagadnienie powinny zwrócić uwagę szczególnie ci, dla których kształtowanie sylwetki i dobrego stanu zdrowia, ma istotne znaczenie.

Poniżej wymienione są błędy, dotyczące spożywania posiłków, które mają znaczący wpływ na efekty twoich treningów.

BŁĄD NR 1

ĆWICZENIE NA CZCZO
Może się wydawać, że nie jedzenie przed treningiem powinno pomóc w utracie wagi. Lecz zaczynając aktywność sportową na pusty żołądek nie dość, że jest to nieprzyjemne, to również bezproduktywne. Dlaczego? Ponieważ ćwiczenie, zwłaszcza na czczo, po około ośmiu godzinach nie jedzenia nie jest zbyt wydajne. Poziom cukru w organizmie jest niski i co się z tym wiąże, stopień energii nie wystarcza do efektywnego uprawiania sportu. Co gorsza, wysiłek bez posiłku powoduje spalanie niezbędnej ilości węglowodanów i tłuszczów potrzebnych do prawidłowego metabolizmu komórek.

Stanowczo lepiej zjeść lekki, wysokobiałkowy posiłek na śniadanie i ćwiczyć około godzinę później, niż czując głód uprawiać jakikolwiek sport. Udowodniono naukowo, że właśnie taka kolejność wykonywania czynności porannych jest najlepsza dla układu sercowo-naczyniowego, a także zwiększenia masy mięśniowej.

Bogaty w wartości odżywcze posiłek staje się jeszcze ważniejszy jeśli ćwiczysz powyżej 90 minut. Jeśli trening odbywa się na pusty żołądek to tak długotrwały wysiłek może zbytnio obciążyć system immunologiczny i wyczerpać zapasy zgromadzonych węglowodanów. To z kolei prowadzi do obniżenia poziomu glikogenu mięśniowego, a co za tym idzie - do uczucia przemęczenia oraz rozdrażnienia. Dobrze jest zatem pamiętać, że im bardziej intensywnie uprawiamy sport, tym bardziej powinniśmy jeść rano obfity w wartości odżywcze posiłek.

BŁĄD NR 2

PRZEJADANIE SIĘ
Często zdarza się, że kobiety które uprawiają około 30-minutową gimnastykę zaraz potem objadają się wysokokalorycznym jedzeniem (200 kcal i więcej)w przypadkowym barze.

Dla pani, która waży około 65 kilo półgodzinny spacer oznacza spalenie 120 kalorii. Jogging w tym samym okresie czasu pozwala pozbyć się nieco ponad dwa razy więcej, czyli 250 kcal. Zaś jazda rowerowa w umiarkowanym tempie uwalnia z ilości około 220 kalorii. Posiadając wiedzę odnośnie ilości spalanych kalorii, przy jednoczesnej świadomości ich zawartości w pokarmach, warto zwrócić uwagę na umiejętne i niezbyt duże dawki posiłków.

Oczywiście wiele zależy od wagi, wzrostu, wieku i masy ciała, ale dobrze jest trzymać się zasady o wysiłku odpowiednio proporcjonalnym do ilości oraz rodzaju spożywanej żywności. Uda się wtedy uniknąć efektu odwrotnego do zamierzonego, czyli nieprawidłowego funkcjonowania organizmu, tycia oraz nieestetycznego wyglądu. Istotnym elementem warunkującym pozytywne efekty naszych treningów jest zatem jedzenie przed ćwiczeniem takich posiłków, aby utrata energii nie powodowała dużego głodu.

Jeśli uprawiasz sport powyżej 90 minut dziennie to spożywanie napojów energetyzujących, a także odpowiednich posiłków w trakcie i po ćwiczeniu jest jak najbardziej wskazane, wyłączając przekąski typu – chipsy, ciastka, paluszki.

Biegnąc 1,5 godziny w umiarkowanym tempie kobieta ważąca około sześćdziesięciu kilo spala 760 kcal. Tak więc jeśli chcesz schudnąć, przed bieganiem zjedz na przykład kanapki z masłem orzechowym lub dżemem(około 350 kcal),w trakcie przerw uprawianego sportu wypij napój energetyzujący (ok. 200 kcal),a po długim ponad godzinnym wysiłku fizycznym zjedz pizzę. Okaże się, że twoja waga spadnie.

Miej świadomość, że im intensywniej ćwiczysz tym więcej organizm potrzebuje wartościowego pożywienia. Tym samym, unikaj nadmiernego kalorycznego jedzenia przy stosunkowo niskiej aktywności fizycznej.


BŁĄD NR 3

SPOŻYWANIE NIEWŁAŚCIWYCH POKARMÓW
Wybór odpowiedniego rodzaju pożywienia jest istotniejszy niż zwiększanie ilości ćwiczeń. Badania naukowe dowiodły, iż spożywanie posiłków o małym indeksie glikemicznym(metoda klasyfikacji produktów żywnościowych, zawierających węglowodany w zależności od ich wpływu na glikemię poposiłkową)na 3 godziny przed wysiłkiem fizycznym, może poprawić spalanie tłuszczów w trakcie treningu.

Jeśli trenujesz powyżej 1,5 godziny prawdopodobnie potrzebujesz przekąski w przerwie między aktywnością, zwłaszcza jeśli twój ostatni posiłek miał miejsce około trzech godzin wcześniej. Tak więc zjedzenie w takiej sytuacji batonika, zawierającego 15-30 gram węglowodanów i 10-14 gram protein, jest wskazane. Po takiej przekąsce nie czuje się głodu bezpośrednio po aktywności fizycznej, tylko dopiero po kilku godzinach.

Przy długotrwałym uprawianiu sportu ważne jest zarówno jedzenie obfitego posiłku przed wysiłkiem, jak i właściwy rodzaj pożywienia. I tak, w momencie gdy ćwiczenia, które uprawiasz są wysiłkowe znakomitą korzyść przyniosą ci napoje energetyzujące, batony dla sportowców i inne suplementy diety, typu specjalne żele o różnych smakach, przy ograniczeniu 30-45 gram zawartości węglowodanów na godzinę. Średnio po półgodzinnym treningu możesz bez obaw sięgnąć po 10-20 gram pokarmu bogatego w proteiny. Unikaj zaś potraw wysokotłuszczowych i alkoholu, które mogą osłabić przyrost masy mięśniowej.

Bez lęku można spożywać wszelkiego rodzaju płyny, przeznaczone dla poprawy kondycji psychicznej i fizycznej, ponieważ napoje są zdecydowanie lepiej wchłaniane przez organizm niż pokarmy.

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: