Start Uroda i Zdrowie Załamanie psychiczne zagrożeniem dla serca


 

Galeria fryzur modnych: włosy krótkie

Zastanawiasz się jak odświeżyć swój wizerunek? Jesteś...

 

Antidotum na syndrom Jet Lag

 

Błyszczący lakier do paznokci o zabawnej nazwie

Chyba każda młoda dziewczyna pragnie wyglądać atrakcyjn...

 

Śródziemnomorski aromat Versace Versense

Ekskluzywna marka Versace zaprezentowała w tym roku nową ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Załamanie psychiczne zagrożeniem dla serca

AddThis Social Bookmark Button

sercaZłe samopoczucie, a także wszelkiego rodzaju załamania psychiczne mają wpływ nie tylko na fakt, że pogrążamy się w pesymizmie życiowym, ale również wpływają negatywnie na układ sercowo – naczyniowy. Są jednak sposoby, by uniknąć zagrożenia skutków stresu na nasze zdrowie.

Zapewne w większości przypadków jesteśmy świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą podwyższone ciśnienie krwi czy zwiększony poziom cholesterolu. Mimo to, wielu z nas nie wiąże ściśle zależności emocji z ryzykiem zachorowalności na dolegliwości serca. Tymczasem międzynarodowe badania naukowców, opublikowane w magazynie The Lancet, a przeprowadzone na 24 767 osobach dowiodły, iż zawały spowodowane są czynnikami psychosomatycznymi, takimi jak: depresja, stres, niezadowolenie z własnego stylu życia. Stoją one na równi z paleniem papierosów. Aggie Casey, kierownik Programu Zdrowego Serca, organizowanego przez Mind Body Medicine, bostońskiego szpitala Massachusetts General Hospital, przestrzega przed zbytnim bagatelizowaniem psychicznej kondycji. Specjalista podkreśla, iż warto pamiętać, jak znaczący wpływ na zdrowie naszego organizmu, a w szczególności serca, mają uwarunkowania psychosomatyczne.

Wiedząc o szkodliwości złego samopoczucia, starajmy się walczyć z wszelkimi problemami i załamaniami psychicznymi, a kiedy jest to konieczne, korzystajmy z usług psychoterapeutów. Pamiętajmy, że wtedy mamy szansę zminimalizować ryzyko chorób serca.
Znaczący wpływ emocji
Cierpienie psychiczne wpływa na nas przynajmniej na dwa sposoby. Pierwszy – to fizjologiczne zmiany organizmu, takie jak: podwyższenie ciśnienia krwi, włączając nadciśnienie, obniżenie odporności, zaburzenia  funkcjonowania hormonu – kortyzolu,  anomalie metabolizmu, wzrost stężenia cukru we krwi, większa skłonność płytek krwi do zlepiania się ze sobą, czyli tworzenia zakrzepów, które zamykając światło tętnicy, mogą prowadzić do zawału.
    Drugi – to, że osoby z problemami emocjonalnymi zaniedbują siebie i własne zdrowie. Co przejawia się między innymi w tym, że częściej sięgają po używki, rzadziej uprawiają sport, jak też gorzej się odżywiają. Jak mówi Alison L. Bailey, asystent profesora Uniwersytetu Kentucky w USA, takie zachowania prowadzą z kolei do szeregu negatywnych następstw, związanych przede wszystkim z układem krążenia i pracą serca.

Poniżej znajduje się nieco bardziej szczegółowe omówienie czynników psychosomatycznych, zwiększających ryzyko chorób serca, a są nimi:

 {2jtabs_plugin 9}

 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: