Start Uroda i Zdrowie Hamburger czy sałatka? Co jest zdrowsze?


 

Galeria fryzur modnych: włosy krótkie

Zastanawiasz się jak odświeżyć swój wizerunek? Jesteś...

 

Antidotum na syndrom Jet Lag

 

Błyszczący lakier do paznokci o zabawnej nazwie

Chyba każda młoda dziewczyna pragnie wyglądać atrakcyjn...

 

Śródziemnomorski aromat Versace Versense

Ekskluzywna marka Versace zaprezentowała w tym roku nową ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Hamburger czy sałatka? Co jest zdrowsze?

AddThis Social Bookmark Button
Te z pozoru błahe  pytania,  nie zawsze i nie u wszystkich ludzi, budzą skojarzenie merytorycznych oraz oczywistych odpowiedzi. Pojawiają się wątpliwości, ponieważ zarówno hamburger, jak i sałatka obfitują chociażby w białko, będące głównym materiałem budulcowym organizmu.
Najnowsze badania dowodzą, że to co w pokarmie jest najważniejsze, to nie jest jego ilość, czyli sztywne liczenie kalorii, ale jakość. Oznacza to, iż zdrowe odżywianie polega przede wszystkim na spożywaniu różnorodnych składników, takich jak warzywa i owoce, produkty mleczne, zbożowe, ryby, jaja, ale także tłuszcze roślinne oraz zwierzęce.

Bary typu fast food proponują nam oferty hamburgerów, hot dogów, zapiekanek i reklamowanych jako zdrowych, bogatych w witaminy sałatek. Natomiast Alice H. Lichtenstein, profesor bostońskiego Uniwersytetu Tufts,  specjalista w dziedzinie odżywiania, ostrzega przed zbyt częstym sięganiem po te restauracyjne zestawienia warzyw. Głównie dlatego, że zawierają one ponad 400 kalorii i 40 gram tłuszczu. Podstawową przyczyną tak wysokiej kaloryczności są dodawane do nich sosy, zwane dressingami. Jak się okazuje hamburger ma o wiele mniej, bo posiada 255 kcal oraz 9 g tłuszczu.

Naukowcy z Duke University Medical Center w Durham (Północna Karolina) poddali badaniom 120 otyłych ochotników. I tak, część z nich była na diecie ubogiej w węglowodany, zaś obfitującej w białka (dieta Atkinsa), pozostali zaś na jedli mało tłuszczu, niskokalorycznie, z małą ilością cholesterolu. Wyniki są dosyć zaskakujące, albowiem po roku utrata wagi była podobna i u osób na diecie nisko, i na wysokotłuszczowej.

Zatem jedzenie hamburgerów, bogatych w węglowodany, wcale nie musi być gigantycznie bardziej szkodliwe niż spożywanie sałatek, przynajmniej na poziomie obecnych, otaczających nas propozycji gastronomicznych.

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: