Start Styl Top 10 – najlepsze projekty zegarków


 

Trendy męskich fryzur roku 2009: style, strzyżenie, kolory

Warto zwrócić uwagę, iż trendy w modzie są cykliczne, d...

 

Gitane w San Francisco

Sztuka malarska w połączeniu z wykwintnym jedzeniem, a tak...

 

Najszybszy jacht na świecie

118 Wally Power posiada moc ponad 17 000 koni mechanicznych,...

 

Dom Vader – na miarę naszych czasów

Projektanci wiktoriańskiego domu z tarasem, stworzyli unika...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Top 10 – najlepsze projekty zegarków

AddThis Social Bookmark Button

sięKażdy inny, każdy pomysłowy i niepowtarzalny, a wszystkie – budzące zaciekawienie, podziw dla konceptu i wykonania oraz ogromną chęć posiadania jednego z nich. Zegary i zegarki, bo o nich będzie mowa. Mała, niby niepozorna rzecz, a ile wyzwala emocji. Przedstawiamy 10 różnych modeli, od tych (pozornie) prostych w formie przez bardziej wymyślne i skomplikowane, aż po całkiem odjazdowe. Który z nich przypadnie Wam do gustu?

A może wolicie te bardziej tradycyjne w formie?

1.

Pierwszy z czasomierzy, nazwany Clock Clock, zaprojektowany przez szwedzkich projektantów, składa się z 24 mniejszych analogowych zegarków, które zebrane tworzą jedną całość. Wskazówki ze wszystkich mniejszych zegarków, razem układają się tak, aby wyświetlać aktualny czas. Jeśli nie potrafisz sobie wyobrazić jak to dokładnie działa, możesz obejrzeć filmiki pokazowe na You Tube:

http://www.youtube.com/watch?v=zbulAxkeMbo
http://www.youtube.com/watch?v=2BIMFPVOYXk

Na pomysł stworzenia tego oryginalnego zegara wpadła grupa studentów wzornictwa użytkowego ze szwedzkiego Göteborga, którzy wspólnie działają pod nazwą “humans since 1982″. Proptotyp zegara wystawiony był w Muzeum Projektowania Rhösska w Göteborgu od czerwca do połowy sierpnia 2009 roku.

się


się

się

 

Koncept zegara złożonego z mniejszych zegarków jest o tyle oryginalny, że zegary analogowe łączą się w tym projekcie w jeden zegar cyfrowy. Oby tylko każdy z nich nie miał wmontowanego osobnego budzika…

2.

Przyglądając się tarczy kolejnego zegarka, tym razem na rękę, trudno na pierwszy rzut oka połapać się o co chodzi i ukryć skonsternowaną minę. Patrzymy bowiem na ciemnozieloną tarczę, która przypomina tablicę szkolną z nabazgranymi na niej kredą zadaniami z matematyki. To coś w sam raz dla studentów nauk ścisłych. Humaniści mogą się w tym tak łatwo nie odnaleźć. Po chwili stwierdzamy, że zagadka rozpoznania godziny wcale nie jest taka trudna, jak by nam się z początku wydawało.

się

się

 

Jest to projekt Rolfa Sachsa, który stworzył ten zegarek dla marki Fortis. Nazwany nieco przewrotnie IQ, zegarek ma fluorescencyjne wszystekie znaki, więc bez trudu odczytamy godzinę również w ciemności (choć właściwie – wracając na przykład z imprezy możemy mieć nie lada problem, aby odgadnąć matematyczne niewiadome).

Według Sachsa, koncepcja wzięła się kiedy zobaczył on surrealistycznie udekorowaną szybę wystawową sklepu Selfridges w Londynie. Jak bowiem twierdzi projektant – zawsze trzeba poszukiwać czegoś nowego – i on to właśnie robi. Artysta znany jest ze swojego minimalistycznego podejścia do projektowania.

Tym pomysłem chce on skierować odbiorców do powrotu do czasów dzieciństwa. Gorzej jednak, jeśli komuś czasy szkolne niekoniecznie dobrze się kojarzą. Ci na pewno nie kupią tego zagarka. Projekt jednak zasługuje na uwagę, bo łączy humor i ducha dadaizmu z wewnętrzną perfekcją swojego mechanizmu. Limitowana edycja liczy 999 numerowanych egzemplarzy.

3.

Na trzecim miejscu znajduje się kolekcja zwana dość enigmatycznie V.01, stworzona przez designera Davida Ericssona z Hongkongu dla firmy produkującej zegarki Void Watches (http://voidwatches.com/).

Są to niezwykle proste, ale i wyrafinowane w formie cyfrowe zegarki ze stali nierdzewnej, ze skórzanymi paskami, dostępne w kolorze czarnym, złotym i srebrnym. Nie ma tu żadnych zbędnych ozdobników, jedynie prostokątna, płaska tarcza z wyświetlaczem, który pokazuje tylko godzinę. Idealna opcja dla minimalistów.

się


się


się


się

 

VOID to zagarki o delikatnych proporcjach pół-szkła, pół-stali nierdzewnej, która reprezentuje dwoistość życia – jak yin i yang, przeszłości i przyszłości, miłość i nienawiść, dobro lub zło. Projekt opiera się głównie na skandynawskich tradycjach projektowania, w których wykorzystuje się prostą geometrię i materiały. Stal nierdzewna w połączeniu z tradycyjnym skórzanym paskiem tworzy elegancki kontrast pomiędzy starym i nowym, rzucając cień przeszłości i jednocześnie dając wrażenie nowoczesności.

Zegarki VOID to całkiem nowa, niezależna marka, która rozpoczęła działalność w 2008 roku z inicjatywy szwedzkiego projektanta Davida Ericssona. Celem firmy VOID jest stworzenie nowoczesnych czasomierzy do codziennego użytku dla kreatywnych i idących z duchem postępu osób na całym świecie. Jesteś jedną z tych osób?

 

4.

 

Patrząc na czwarty najbardziej popularny zegarek, cofam poprzednią informację o zegarku idealnym dla ceniących minimalizm. Bo to dopiero jest minimalizm w każdym calu! Oto kolekcja trzech zegarków na rękę pomysłu mediolańskiego projektanta Denisa Guidone’a, w tym jeden, gdzie godziny, minuty i sekundy są reprezentowane jedynie przez punkty.

się

 

Zagarki nazywają się Ora Vago, Ora ameba i Ora Lattea. Prostszych w formie czasomierzy naprawdę długo by szukać. Kropki i linie to jedyne białe (srebrne?) elementy, jakie pojawiają się na kompletnie czarnym (oprócz jasnej obramówki tarczy) tle. Do tego mamy równie czarny pasek. 100% klarowności przekazu.

się

 

Czym różnią się od siebie te trzy modele? W Ora Vago wskazówki przypominają te z kompasu. Tylko proste linie biegnące wzdłuż całej tarczy. Jeśli zgubisz się w czasoprzestrzeni miejskiej i poczujesz zdezorientowany i niepewny, cóż… ten zegarek może tylko spotęgować to uczucie.

Ora ameba – tutaj wskazówki nie znajdują się w centrum. Są one przeciwieństwem tych w normalnym zegarku. Jedna gubsza, druga cieńsza, ale obie biegnące nie od środka, a przy zewnętrzych krawędziach tarczy.

się

 

Droga Mleczna, czyli model Ora Lattea, to wskazówki reprezentowane przez pustą przestrzeń pomiędzy punktami. Zegarek nazywa się tak, a nie inaczej, ponieważ w pewnym sensie przypomina nam o Drodze Mlecznej. Jest to obraz równoznaczny z zagubieniem, na granicy czytelności, jest niemal zaprzeczeniem czasu. Punkty, które różnią się wielkością, stanowią, w rosnącym porządku, sekundy, minuty i godziny, a kropka w centrum jest nieruchoma.

 

5.

Piąta seria, najczęściej chyba oglądana, to opowieść o dodatkowych, oprócz rzecz jasna mierzenia czasu, funkcji zegarków. Opowieść wymyślona przez londyńskiego projektanta Crispina Jonesa dla firmy Mr Jones Watches.

Kocha/nie kocha? Tarcza zegarka wygląda jak kwiatek z dwukolorowymi płatkami. Projekt tego zegarka został bowiem zainspirowany znaną wszystkim od czasów dziecięcych grą, w której wyrywa się płatki kwiata, wyliczając naprzemiennie “kocha, nie kocha”. Ostatni płatek jest tym decydującym, przedstawiającym miłosny werdykt. W przypadku zegarka jest oczywiście inaczej, bo tutaj gra toczy się bez końca, nie przynosząc rozstrzygnięcia.

się

 

Obserwator. Dwie ikonki – buźki na zegarku wprowadzają drobny element gry. Zerkają one nieustannie dookoła, ale nigdy ich wzrok nie spoczywa na sobie. Buźki czuwają na Twoim nadgarstku i są zawsze gotowe do akcji, gdy spojrzysz na zegarek.

się

 

Przyszłość rozpoczyna się teraz! Ten zegarek wraz z czasem wyświetla komunikat: carpe diem. Godziny i minuty tworzą słowo “przyszłość", podczas gdy dokoła tarczy wyświetla się hasło: "teraz". Dla zagubionych w czasoprzestrzeni. Ten zegarek przypomina swemu użytkownikowi, że żyje on w teraźniejszości.

się

 

New Decider pomaga podejmować decyzje. Sekundnik wyświetla na przemian: "tak" oraz "nie". Kiedy trzeba podjąć decyzję, wystarczy więc rzut oka na zegarek i masz odpowiedź. Jak mówił Tony Soprano: "zła decyzja jest lepsza niż brak decyzji"…
Obszar wokół odpowiedzi poprawia widoczność godziny.

Ostatni model z serii to typowy organizer, który ma wydzielone strefy biegnące dokoła tarczy, z podziałem na posiłek, pracę, odpoczynek, życie towarzyskie, sen, a nawet podróże. Można powiedzieć, że będziesz chodził jak w zegarku. Dla ceniących sobie uporządkowane życie

Poprzednią kolekcję możesz obejrzeć:
http://www.dezeen.com/2008/07/18/competition-five-mr-jones-watches-watches-to-be-won/

6.

 

Kolejny minimalistyczny zegarek na rękę. Jak widać, prostota w projektowaniu dominuje i święci triumfy. Do wyboru dwa kolory tarczy – czarny lub biały. Pasek skórzany bądź metalowy. Koncept tego zagarka polega na odsłanianiu przez wskazówkę, która jest w rzeczywistości otworem w formie wskazówki, numerów oznaczających godziny, które umieszczone są pod spodem tarczy.

się


się

 

Zaprojektywany został przez Rossa McBride’a dla Normal Timepieces. Marka Timepieces powstała w 2006 r. wydając oryginalną serię zegarków Extra Normal. Niedługo potem firma została zasypana prośbami o większą tarczę, skutkiem czego powstała seria Extra Normal Grande z tarczą o średnicy 38 mm i krystaliczną, lekko wypukłą powłoką.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej, wejdź na:
http://normaldesign.net/
http://www.dezeen.com/2007/12/24/normal-timepieces-by-ross-mcbride/

 

7.

Miejsce siódme – zegarki projektu Denisa Guidone’a. Pamiętacie minimalistyczną serię zegarków z miejsca czwartego (Ora Vago, Ora ameba i Ora Lattea)? To właśnie ten sam projektant. Tym razem inna seria według jego pomysłu. Bardziej nowoczesna, niezdyscyplinowana, dziecięco radosna i szalona.

Cztery modele zegarków, w tym jeden ścienny i trzy na rękę – wszystkie z białymi tarczami, czarnymi paskami i czarnymi lub czerwono-czarnymi wskazówkami. Znowu noszą one niezwykle oryginalne nazwy: Ora Imprecisa, (Err)ore, Tempo Libero oraz Ora ilLegale.

się

 

(Err)ore występuje w wersji z czerwono-czarnymi lub czarnymi wskazówkami. To jedna prosta i jedna zyzgzakowata wskazówka, która pokazuje minuty i tworzy rozmaite w formie konfiguracje z bardziej statyczną wskazówką godzinową, zmieniając w ten sposób co chwilę wygląd tarczy.

się

 

Ora Imprecisa to dwie zaręcone pętelki, czerwona (wyznaczająca minuty) i czarna (pokazująca godziny), których końce wskazują czas. Chaos wyznaczający precyzyjnie godzinę. Jej pierwowzorem była Ora Unica – ni to supeł, ni zwinięta nić z kłębka. Prosty, ale jakże pomysłowy design. Do obejrzenia:
http://www.dezeen.com/2008/06/07/ora-unica-by-denis-guidone/

Tempo Libero (Czas wolny) to z pozoru dwie proste kreski. Cały pomysł polega na tym, że czerwona kreska namalowana jest na obracającej się tarczy, podczas gdy czarna, wskazująca godziny, przesuwa się jak w tradycyjnym zegarku.

się

 

Ora ilLegale clock – zegar ścienny
http://www.yankodesign.com/2009/04/16/a-lovely-little-clock-with-a-single-fuction/
Trik tego zegarka, początkowo niezauważalny, objawia się kiedy odwrócimy podstawę zegarka (posiada on dwie podstawy do wyboru), a wtedy naszym oczom ukazuje się czas letni. Koniec z kombinacjami ze zmianą czasu!

 

8.

Zegarki Marca Newsona dla Ikepod na ósmym miejscu. Do wyboru mamy trzy kolekcje – najbardziej oszczędny w formie Horizon oraz dwa chronometry – Hemipode oraz Megapode.

się

 

Zegarek Horizon rezygnuje ze wszelkich skomplikowanych funkcji na rzecz czystego projektu. Unikalna perforowana tarcza tworzy optyczne złudzenie wypukłości, dając wrażenie trzech wymiarów. Kolekcja ta funkcjonuje jako elegancki dodatek, w wersji platynowo-czarnej dla mężczyzn, a w kolorze różowego złota z bielą dla kobiet. Uzupełnieniem są fluorescencyjne wskazówki. Ponadczasowe piękno i prostota.

się

 

Hemipode zawiera wszystkie istotne wartości filozofii IKEPOD: integralność projektu, wyrafinowany smak, jak również funkcje techniczne. Większość chronografów oferuje funkcję stopera, dzięki któremu możesz zmierzyć czas okrążeń wokół toru wyścigowego albo biegu wokół parku. Ten model oferuje również drugą funkcję – pokazuje strefy czasowe, dzięki czemu jest idealny dla osób w podróży. Możesz wiedzieć która jest godzina w Tokio, a jednocześnie w Paryżu.

się

 

Megapode to najbardziej “techniczny” z IKEPOD Collection. Tytanowy, oprócz czasu pokazuje dzień, ma funkcje chronografu, ale także unikalny mechanizm logarytmiczny do skomplikowanych obliczeń. Jest to zegarek, którym można nawet obliczyć zużycie paliwa dla samolotów! Bez problemu mierzy też odległości. Solidny i mocny zegarek dla sportowców. Chciałbyś mieć go przy sobie zarówno na morzu, jak też podczas lotu helikopterem nad Alpami. Pomimo wielu informacji, jakie przekazuje, nie ma na jego tarczy bałaganu, wszystko jest idealnie wyważone.

9.

Najbardziej niekonwencjonalne z projektów, dotyczą bowiem nie realnych zegarków, które możemy założyć na rękę lub położyć na półce, ale filmów obrazujących zegary i rejestrujących upływający czas. Można je obejrzeć tu:
http://www.youtube.com/watch?v=46UYoM4hsT0&feature=related

To film holenderskiego projektanta Maartena Baasa. Dotyczy projektu, który pokazywany był nawystawie Real Time w Mediolanie w kwietniu tego roku. Projekt o nazwie Analog Digital Clock to obraz zegara cyfrowego, w którym minuty i godziny zmieniają poprzez domalowywanie i przecieranie istniejących aktualnie na ekranie godzin.

Inne projekty Martina Baasa to Grandfather clock, w którym mężczyzna umieszczony w starym stojącym zegarze ręcznie przesuwa jego wskazówki:
http://www.youtube.com/watch?v=aYD-CDMhnmI&feature=fvsr
oraz Sweepers clock, gdzie na ekranie ludzie cały dzień odtwarzają aktualny czas układając wskazówki ze śmieci:
http://www.youtube.com/watch?v=SXNT4T56EmM&feature=related
Trzeba przynać, że to bardzo oryginalne podejście do tematu przedstawiania czasu.

10.

Wreszcie, na dziesiątym miejscu, zegarek zaprojektowany dla marki odzieżowej Issey Miyake przez japońskiego designera Naoto Fukasawa.
http://www.isseymiyake-watch.com/eg/trapezoid/index.html

Trapezoid, bo tak nazywa się ów projekt, posiada trzy mniejsze tarcze, które wyglądają jak liczniki w samochodzie. Każdy z nich odddzielnie pokazuje godziny, minuty i sekundy. Dodatkowo mamy jeszcze tradycyjny zegarek ze wskazówkami oraz datownik.

się


się


się


się

 

Specyficzna kolorystyka, to nie tylko hołd w kierunku mody i designu, ale też chęć wykorzystania silnych kontrastów (na przykład żółtych numerów w połączeniu z czerwoną tarczą czy pomarańczowych z ciemnozielonym tłem), które służyć mają lepszej widoczności i łatwiejszej czytelności godzin.

się

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: