Start Styl Maszyna zainspirowana Naturą


 

Trendy męskich fryzur roku 2009: style, strzyżenie, kolory

Warto zwrócić uwagę, iż trendy w modzie są cykliczne, d...

 

Gitane w San Francisco

Sztuka malarska w połączeniu z wykwintnym jedzeniem, a tak...

 

Najszybszy jacht na świecie

118 Wally Power posiada moc ponad 17 000 koni mechanicznych,...

 

Dom Vader – na miarę naszych czasów

Projektanci wiktoriańskiego domu z tarasem, stworzyli unika...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Maszyna zainspirowana Naturą

AddThis Social Bookmark Button
Nie dziwią nas już coraz częściej stosowane kolektory słoneczne – urządzenia przetwarzające energię promieniowania słonecznego w ciepło. Zamieszcza się je na dachach domów i firm, aby wspomagały centralne ogrzewanie lub wprost przeciwnie – chłodziły pomieszczenia. Mają zastosowanie również  na basenach, gdzie służą do podgrzewania wody.


Ale czy słyszeliście o maszynach produkcyjnych napędzanych energią słoneczną? Austriaccy projektanci z Mischer’ Traxler poszli nieco dalej tropem jej przetwarzania i znaleźli dla niej nowe zastosowanie. Stworzyli mianowicie maszynę napędzaną energią słoneczną, która robi meble. I nie są to zwykłe, ale całkowicie niepowtarzalne meble.


Koncept narodził się z fascynacji dwoma przeciwstawnymi pojęciami: maszynami
i naturą. Obserwacja drzew uświadamia nam, że każde pojedyncze drzewo opowiada swoją własną historię, ponieważ każde rośnie w nieco innych warunkach. Jego wygląd, wielkość i kształt determinowane są jego położeniem, a ponadto glebą w jakiej się znajduje, wiatrem, słońcem i wodą.


Z tej obserwacji narodził się pomysł, aby wykorzystywać słońce do produkcji jedynych w swoim rodzaju mebli. Dlaczego są one takie unikatowe? Ponieważ zarówno ich kształt, jak też kolor uzależniony jest od liczby światła słonecznego dostępnego podczas produkcji.


Każdego dnia produkowany jest jeden egzemplarz, najczęściej jest to ławka, boks do siedzenia lub lampa. Robione są one z nici przeciąganych przez pojemnik z barwnikiem. Prędkość, z jaką maszyna kręci formą i ciągnie nić jest podyktowana przez liczbę spadającego na maszynę światła słonecznego. Tym samym element wyprodukowany podczas pochmurnego dnia będzie ciemniejszy i cieńszy, niż ten zrobiony w jaskrawym słońcu. Kombinacje grubości i nasycenia koloru są więc rozmaite.


Maszyna automatycznie rozpoczyna pracę o wschodzie słońca i zatrzymuje się o jego zachodzie. Tym samym produkcja w zimie jest krótsza od letniej.
Zobacz jak działa:
Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: