Start Styl Różne oblicza piękna


 

Trendy męskich fryzur roku 2009: style, strzyżenie, kolory

Warto zwrócić uwagę, iż trendy w modzie są cykliczne, d...

 

Gitane w San Francisco

Sztuka malarska w połączeniu z wykwintnym jedzeniem, a tak...

 

Najszybszy jacht na świecie

118 Wally Power posiada moc ponad 17 000 koni mechanicznych,...

 

Dom Vader – na miarę naszych czasów

Projektanci wiktoriańskiego domu z tarasem, stworzyli unika...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Różne oblicza piękna

AddThis Social Bookmark Button

jestPiękna dziewczyna z karykaturalnie wielkimi ustami, a za nią –  złowieszczo wyglądająca pielęgniarka. Leżąca na stole operacyjnym kobieta przeprowadzająca sama na sobie zabieg chirurgiczny. Nad nią pochylają się wielkie maszyny – ni to lasery, ni przyrządy rodem z Matrixa.

Czy to zapowiedź nowego horroru Wesa Cravena, psychotycznego thrillera  Davida Lyncha, czy czarnej komedii Tima Burtona? Nic z tych rzeczy. To jedyna w swoim rodzaju wystawa fotograficzna, której motywem przewodnim jest piękno.

Jest to wspólne przedsięwzięcie światowej sławy twórców, mniej lub bardziej związanych z modą. Ekstremalne Piękno to wystawa, której patronuje amerykański Vogue, dyrektorem artystycznym i instalatorem eksponatów jest francuski architekt Jean Nouvel, a sponsorem –  duet projektantów: Domenico Dolce i Stefano Gabbana.

Projekt zawiera 89 fotografii z ostatnich ośmiu dekad Vogue’a. Każde zdjęcie jest komentarzem dotyczącym percepcji piękna, jaka istniała w danym dziesięcioleciu. Przyglądamy się im przez soczewkę najświetniejszych fotografów XX wieku, takich jak Richard Avedon, Irving Penn, Helmut Newton, Steven Klein, Annie Leibovitz czy George Hoyningen-Huene. Wszystkie zdjęcia są niewątpliwie genialnymi ujęciami, a zarazem dokumentalnym zapisem odzwierciedlającym ideały piękna danej dekady.

A jaki jest wzór piękna w naszej kulturze? Twiggy czy Monica Bellucci? – różne są preferencje dotyczące sylwetki oraz odmienne kanony urody na przestrzeni kolejnych lat. Od figury klepsydry Marilyn Monroe, poprzez smukłą Kate Moss, aż do muskularnej sylwetki Venus Williams. Jedno jest pewne – społeczne oczekiwania odnośnie piękna cały czas ewoluują.

Twórcy zauważają ten postęp, podobnie jak próbę nadążania kobiet za aktualnie pożądanym, a zarazem przeważnie nieosiągalnym dla nich wizerunkiem. Niekończąca się pogoń za wzorem wziętym z okładki kolorowego pisma bywa niebezpieczna. Próby dorównania ideałom kończą się bowiem różnie, czasem dając drastyczny efekt w postaci nieudanych operacji plastycznych.

Dlatego też wystawa ta tworzy przerażający i niepokojący obraz. Oprócz fotografii, na których możemy podziwiać kobiece piękno, znajdziemy też te bardziej zmuszające do myślenia, mające potężną moc przekazu. Prowokujące, a niekiedy szokujące, jak choćby seria Medyczne Błędy Stevena Kleina.

Co ciekawe, widowisko jest skoordynowane w czasie z wprowadzeniem na rynek przez Dolce&Gabbana luksusowej linii makijażu.  Jak mówią sami twórcy – nasze oczekiwania dotyczące urody na przestrzeni dekad mogą się zmieniać, ale jedno pozostaje niezmienne – wszyscy chcemy być piękni.

Ale jaką jesteśmy w stanie zapłacić za to cenę? Kobiety są gotowe posunąć się bardzo daleko, aby wyrzeźbić ciało jak chcą, a techniczne postępy, nauka i medycyna znacznie im to ułatwiają. Gdzie leżą granice ingerencji w nasze ciało? Czy w ogóle istnieją jakieś granice?

 

 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: