Warto zwrócić uwagę, iż trendy w modzie są cykliczne, dlatego wszystko co do tej pory obowiązywało prędzej czy później wróci, być może w nieco innym wydaniu. I tak, fryzury męskie, które modne były w ubiegłym wieku, znów zyskały na czasie, lekko zmodyfikowane można obserwować na światowych pokazach twórców, a także na ulicach naszego codziennego otoczenia. Generalnie dominują dwie tendencje strzyżenia: na grzecznego chłopca i w stylu rockmana.
Jeśli chcesz zobaczyć Trendy kobiecych fryzur roku 2009 kliknij w ten link
2009: Tendencje mody męskiego strzyżenia włosów
Grzywka
Coraz bardziej męskie tendencje strzyżenia włosów są wzorowane na kobiecych. Dlatego strzyżenie z grzywką w roku 2009 nie jest aż tak dużym zaskoczeniem. Na szczęście jednak styl grzywki mężczyzn wygląda nieco inaczej niż u kobiet, chociażby z racji krótszego obcięcia tyłu reszty włosów.
Sposób strzyżenia grzywki
Długość grzywki waha się pomiędzy sięgającą do brwi, a nieco krótszą. Dzięki czemu istnieje kilka wariantów strzyżenia i zaczesywania włosów. Modna tendencja to minimalne ułożenie grzywki na bok. Każdy mężczyzna może dostosować długość grzywki stosownie do indywidualnych preferencji czy wygody. Lekko zarysowaną różnicę obcięcia uwydatniają tegoroczne pokazy Wiosna/Lato 2009 Bottega Veneta.

Dłuższa grzywka jest nieco bardziej elegancka. Prezentuje się okazalej, w oryginalnym, szarmanckim stylu. Jeśli nie jesteś pewien czy rzeczywiście korzystnie wygląda się do kreacji dystyngowanych, zobacz kolekcje męskich ubrań projektu Marni na sezon Jesień/Zima 2008/2009.
Bardziej cieniowana i krótsza polecana jest na bardziej luźne, relaksacyjne i prywatne okazje. Grzywka cudownie wygląda zarówno zaczesana na środku, jak i lekko na boku głowy. Ten sposób przeznaczenia fryzury odzwierciedla na przykład pokaz kolekcji modę męskiej Burberry Prorsum – Wiosna/Lato 2009.
Układanie grzywki
Niezależnie od tego czy włosy są układające się czy naturalnie proste, w tym roku modne są zaczesane, wyprostowane włosy. Mogą być lekko cieniowane, co nadaje im uroku. Jednak im bardziej proste, tym więcej w fryzurze klasy i elegancji. Pewnym przeciwieństwem tego trendu jest pokaz męskiej kolekcji ubrań Alexander McQueen Jesień/Zima 2008/2009, gdzie męscy modele prezentowali kręcone, nawilżone grzywki. W tym roku jednak dominuje klasyczny styl grzywki prostej, ewentualnie zaczesanej na bok. Znakomitą inspiracją tego stylu są pokazy Burberry Prorsum 2009.

Style fryzur męskich Burberry Prorsum Wiosna/ Lato 2009
Ten modelowany styl fryzury, z nieco dłuższą od reszty włosów, cieniowaną grzywką, jest inspirowany rzymskim Juliuszem Cezarem. Współczesna wersja tego natchnienia roku 2009 to potocznie zwana fryzura a’la Clooney, czyli również w stylu Georga Clooney’a. Fryzura znakomicie prezentuje się po użyciu wosku, bądź innych preparatów modelujących.
Jeśli zaś mężczyzna posiada układające się czy wręcz kręcone włosy, zawsze może ułożyć grzywkę w zupełnie frywolny sposób, w tzw. artystycznym nieładzie. Model bardziej rockowy modelowania grzywki prezentuje Gucci w kolekcji Jesień/Zima 2008/2009.

Zaczesana do tyłu
Szykownie i ponętnie wygląda fryzura męska, której grzywka zaczesana jest gładko do tyłu. George Clooney jest inspiracją tego właśnie stylu dla kreatorów mody roku 2009, ale również dla mężczyzny, który pragnie być zadbany, elegancki i wytworny.
Będąc jednym z trendów roku 2009 - grzywka zaczesana do tyłu - ma podstawową cechę nadrzędną, a mianowicie jest klasyczna. W żaden sposób nie odstaje, jest w prosty sposób obcięta, bez dodatkowych koncepcji. To klasyczny amerykański styl, często goszczący na pokazach Ralpha Laurena.
Sposób strzyżenia grzywki zaczesanej do tyłu
Jeśli mężczyzna zdecyduje się na fryzurę tego typu, najpierw musi oszacować jakiego rodzaju ma włosy: proste, układające się czy kręcone. Następnie wystarczy dobrać sposób strzyżenia do typu struktury włosów.
Mężczyźni z prostymi włosami uzyskają najlepszy efekt tej fryzury strzygąc się w taki sposób, by na szczycie zostawić jak najdłuższą fryzurę. Zaś ci, którzy posiadają bardziej falujące włosy powinni obciąć je krócej na końcach, tak by można gładko rozprostować.
Dwa poniższe zdjęcia modeli, uczestniczących w pokazach męskiej kolekcji Jil Sander Wiosna/Lato 2009, trafnie odzwierciedlają różnicę w strzyżeniu tych dwóch, odmiennych typów struktury włosów.


Włosy zaczesane do tyłu na pokazie męskiej kolekcji Jil Sander Wiosna/Lato 2009.
Dla obu typów włosów – prostych i układających się współwystępuje jeden element: fryzura jest krótka po bokach i z tyłu głowy.
A co mają zrobić ci, którzy mają bardzo kręcone włosy, a chcą je efektownie zaczesać do tyłu? Należy poradzić się stylisty, który doradzi sposób prostowania, stosowne odżywki, wosk i odpowiednie preparaty modelujące, dobrane do indywidualnego skrętu loków.
Styl układania grzywki zaczesanej do tylu
Patrząc na tego typu fryzurę odnosi się wrażenie, że nie jest trudna w stylizacji. Oczywiście zakładając, że włosy są odpowiednio obcięte i stosunkowo proste. Tak też jest w rzeczywistości, aby wystylizować tą elegancko wyglądającą grzywkę, zaczesaną do tyłu potrzeba dobrego wosku i zaczesania do tyłu, stosownego do kształtu naszej twarzy.
Innym wyborem jest czesanie z przedziałkiem lub bez. Clooney nosi przedziałek po jednej stronie, niczym wielu modeli pokazów męskich kolekcji Moschino Jesień/Zima 2008/2009. Podczas gdy modele wybiegów Jil Sander z powodzeniem eksperymentują zaczesanie grzywki po dwóch stronach.
Klasyczny przedziałek
Noszenie przedziałka należy do dobrego tonu. Pewne kanony luksusu i męskości nie wychodzą z mody, dlatego rok 2009 czerpie z klasycznych wzorców, zaczerpniętych z przeszłości.
I chociaż klasyczny przedziałek w zupełności odzwierciedla dobry gust prawdziwego mężczyzny, zawsze można się pokusić o różne jego warianty.
Sposób strzyżenia włosów do klasycznego przedziałka
Co ciekawe, sposobów strzyżenia włosów odpowiedniego do ułożenia klasycznego przedziałka jest bardzo wiele. Bardzo ważnym elementem są wskazówki indywidualne stylisty, u którego dobieramy fryzurę. Poniżej przedstawiamy niektóre sposoby modelowania.
Style modelowania klasycznego przedziałka
Tutaj też możliwości jest sporo. Jednak model klasyczny przedziałka w roku 2009 oscyluje w tradycyjnym ułożeniu włosów. Dobrym przykładem doskonałego klasycznego przedziałka jest aktor Cary Grant, Edward Książę Windsoru za czasów panowania w XX wieku. W jego przypadku widzimy dwa rodzaje zaczesywania grzywki: na bok i do tyłu.

Carry Grant i Książę Windsoru
Grant zdecydowanie wolał zaczesywanie klasycznego przedziałka i grzywki na bok. Prawdopodobnie dlatego, że w tym wariancie zawsze dobrze prezentował się na dużym ekranie. Natomiast Książę Windsoru miał nieco luźniejszy stosunek do sposoby zaczesywania grzywki. By móc podejrzeć trochę więcej kombinacji sposobu ułożenia włosów wraz z klasycznym przedziałkiem, warto zobaczyć pokazy kolekcji męskich Roberto Cavalli’ego Jesień/Zima 2008/2009.
Cenne wskazówki: unikaj efektu zniewieściałego wyglądu fryzury, jaki można było zobaczyć na pokazach Calvina Kleina Wiosna Lato 2009. Ten rodzaj stylu nie podkreśla męskości.

Pokaz wiosenno-letniej męskiej kolekcji Calvina Kleina roku 2009
Pozytywny efekt noszenia klasycznego przedziałka polega w dużej mierze na dostosowaniu sposobu zaczesywania do kształtu twarzy. Co ciekawe, to w jaki sposób dobieramy rodzaj przedziałka odsłania cechy naszej osobowości. Najważniejsze jednak, by ze stylu noszenia grzywki wydobyć dominujące preferencje tak, by wyrazić naszą naturalną charyzmę i podkreślić niewątpliwe zalety.
2009: Modne kolory włosów dla mężczyzn
W roku 2008 stylista fryzur Ben Cooke gorąco polecał jasny blond jako kolor modny i elegancki. Prezentuje się on sportowo, odmładza, a ponadto rozjaśnia twarz.
Trendem roku 2009 jest również bardzo jasny blond. Dobrze przystrzyżona i znakomicie ułożona fryzura to styl, jaki jest szykowną ozdobą każdego mężczyzny. Czas skusić się na szałowy kolor włosów, niesłusznie przypisany głównie kobietom. Mężczyźni prezentują się w nim wyjątkowo seksownie i pociągająco. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia pokazów kolekcji dla mężczyzn Dsquared2 Jesień/Zima 2008/2009 czy Moschino wybiegów sezonu jesienno – zimowego 2008/2009, żeby dostrzec piękno, dobry styl i luksusowy wygląd mężczyzn w kolorze włosów blond.
Oczywiście w roku 2009 równie modne są kolory naturalne. Tak więc osoby, które nie zdecydują się na farbowanie, prezentować będą swój naturalny i wytworny image.

< Poprzedni Artykuł | Następny Artykuł > |
---|