Start Podróże POCIĄGAJĄCY CHŁÓD ARKTYKI


 

10 Najpiękniejszych wysp świata wg. Vibo

Spośród wielu wybraliśmy 10 najpiękniejszych i najciekaw...

 

Burdż Al Arab, czyli najwyższy budynek hotelowy świata

 

Magia Oazy Siwa

To specyficzne miejsce na pustyni Sahara, znajdujące się p...

 

Ekologiczne wille Alila

Miłośnicy prostoty naturalnego piękna oraz podróżnicy, ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

POCIĄGAJĄCY CHŁÓD ARKTYKI

AddThis Social Bookmark Button

sąDla niektórych osób idealnym, wymarzonym wypoczynkiem są kraje tropikalne, gorące, gdzie można opalać się i wygrzewać na słońcu, dla innych takim urlopowym miejscem są miasta rozrywki, życia nocnego –jak Las Vegas czy Broadway.


Jednak są i tacy, którzy nie wyobrażają sobie „wakacji” bez dreszczyku emocji, adrenaliny oraz obserwacji zwierząt, jak na przykład niedźwiedzi polarnych w ich naturalnym środowisku.

Każdej jesieni do kanadyjskiego, arktycznego Churchill, w północnej Manitobie, przyjeżdża tu około 7500 fanów cudownego oraz niewątpliwie spektakularnego zjawiska, a mianowicie migracji tych olbrzymich, sympatycznych, białych misiów. W październiku i listopadzie, co roku, niedźwiedzie polarne wędrują z głębi lądu nad Zatokę Hudsona, gdzie polują na foki.

Do niedawna mijały miesiące zanim niedźwiedzie przebudziły się z hibernacji. Przebywały na lodzie - w oczekiwaniu na jedzenie. Obecnie w dobie globalnego ocieplenia oraz w związku z topnieniem lodowców, te śliczne, białe ssaki muszą przebywać dłużej w wodzie. Naukowcy i klimatolodzy uważają, że zanikanie lodu morskiego w wyniku globalnego ocieplenia może być znaczącym, negatywnym czynnikiem dla możliwości przetrwania tego gatunku w najbliższym czasie.

Zwykle w tym odizolowanym od świata zakątku Churchill mieszka około 1100 osób. Jednak na okres pięciu tygodniu, niezwykle interesującego spektaklu żywych zwierząt, ilość turystów znacznie przewyższa miejscowych. Niektórzy przybywają tu, bo czują niemalże duchową łączność z niedźwiedziami polarnymi, inni zaś po prostu czują potrzebę przywiezienia im czegoś do zjedzenia. Oczywiście wśród przybywających do chłodnej arktycznej krainy nie brakuje też takich, którzy pragną oderwać się w zupełnie odległe miejsce od swojego zamieszkania, aby przeżyć coś unikalnego.

Arktyka jest odbierana jako lodowa kraina zwierzęcych godów. Dodatkowo poza główną atrakcją turystyczna, jaką  są niedźwiedzie polarne, są także dla zające, łosie, renifery, głuszce oraz setki innych gatunków ptaków, które migrują tu na wiosnę. Latem przypływają tu masowo albinoskie wieloryby - belugi, aby upolować pływające w ciepłej wodzie pożywienie. A zimą warto wybrać się w to malownicze miejsce, by zobaczyć magiczną zorzę polarną.

 

 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: