Start Podróże Biomimetyczny wieżowiec w kształcie ogórka


 

10 Najpiękniejszych wysp świata wg. Vibo

Spośród wielu wybraliśmy 10 najpiękniejszych i najciekaw...

 

Burdż Al Arab, czyli najwyższy budynek hotelowy świata

 

Magia Oazy Siwa

To specyficzne miejsce na pustyni Sahara, znajdujące się p...

 

Ekologiczne wille Alila

Miłośnicy prostoty naturalnego piękna oraz podróżnicy, ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Biomimetyczny wieżowiec w kształcie ogórka

AddThis Social Bookmark Button

sięW konstruowaniu współczesnych projektów architektonicznych coraz częściej korzysta się z wzorców biomimetycznych, czyli opartych o naśladowanie rozwiązań istniejących w przyrodzie od milionów lat. Natura jest bowiem bogata w inspiracje i stanowi cenne źródło informacji dla najnowszych odkryć naukowych oraz powstawania innowacyjnych technologii.

Jednym z takich budynków, którego projekt stworzono bazując na inżynierii środowiska naturalnego jest wieżowiec 30 St. Mary Axe nazywany również ‘Gherkin’ (z ang. korniszon) czy Swiss Re Tower. Osobliwy pomysł autorstwa Normana Fostera położony jest w finansowej dzielnicy Londynu. Posiada 40 pięter i pnie się w górę 180 metrów, co stawia go w pierwszej dziesiątce na liście najwyższych budynków stolicy Wielkiej Brytanii.

Innowacyjny biurowiec

Biurowiec skonstruowany z płyt betonowych wzmacnianych stalą,  szkłem i aluminium wyróżnia się na tle tradycyjnie wyglądających ‘drapaczy chmur’. Głównie dzięki ekscentrycznemu wyglądowi, który może zachwycać lub drażnić, ale co najważniejsze tak nietuzinkowy design nie pozostaje obojętny.

Kolejnym elementem, który znamionuje brytyjski Swiss Re Tower jest fakt, że zastosowane rozwiązania pozwalają na 50-procentową redukcję zużycia energii w stosunku do innych biurowców.

się


się


się


 

Jak kosz Wenery

Ekstrawagancki wieżowiec przypomina z zewnątrz egzoszkielet gąbki morskiej z gromady Hexactinellid(g. krzemionkowej sześcioosiowej) Euplectella aspergillum, zwanej ‘koszem Wenery’. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, żeby zobaczyć analogiczną budowę wzmocnionej struktury krat 30 St. Mary Axe i szkieletu wspomnianego organizmu żywego.

Ekologiczna technologia

Co istotne, aerodynamiczny kształt stożka pozwolił zminimalizować parcie boczne wiatru, a także wyeliminował zjawisko 'przeciągów' na poziomie ulicy. Równie ważną funkcję pełni  podwójna przeszklona elewacja, która chroni wnętrze przed zbytnim nagrzaniem w okresie wiosenno-letnim oraz gwarantuje izolację podczas chłodniejszych dni jesienno-zimowych. Wymienione cechy przyczyniają się do wysokiej efektywności energetycznej z wykorzystaniem naturalnego oświetlenia oraz wentylacji.

się


się


się

 

Atrakcje turystyczne

Warto wspomnieć, że ‘Gherkin’ to nie tylko siedziba wielu firm, ale także znakomite miejsce rozrywki i odpoczynku. I tak, na piętrach w przedziale 38-40 znajdują się położone najwyżej w Londynie restauracje i bary. Przestronne pomieszczenia gotowe są przyjąć 50-70 gości w porze obiadowej oraz 120-260 osób podczas przyjęcia koktajlowego.

się

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: