Start Podróże Spektakularny gejzer Old Faithful


 

10 Najpiękniejszych wysp świata wg. Vibo

Spośród wielu wybraliśmy 10 najpiękniejszych i najciekaw...

 

Burdż Al Arab, czyli najwyższy budynek hotelowy świata

 

Magia Oazy Siwa

To specyficzne miejsce na pustyni Sahara, znajdujące się p...

 

Ekologiczne wille Alila

Miłośnicy prostoty naturalnego piękna oraz podróżnicy, ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Spektakularny gejzer Old Faithful

AddThis Social Bookmark Button

oldObserwacja wybuchającego w górę strumienia wody może dostarczyć niepowtarzalnych przeżyć. Trudno opisać słowami zjawisko, które uznawane jest za jedno z najbardziej widowiskowych na świecie. Aby zrozumieć osobliwość swego rodzaju spektaklu natury jakim zdecydowanie można nazwać amerykański gejzer Old Faithul trzeba więc po prostu go zobaczyć.

Czym jest gejzer?
Sama nazwa gejzer pochodzi od islandzkiego słowa ‘gjósa’, co dosłownie oznacza ‘tryskać’, ‘wybuchać’. Określenie to wywodzi się od najbardziej znanego gejzeru na Islandii położonego w dolinie Haukadalur, czyli Geysir.

To gorące źródło eksplodujące wodą oraz parą wodną. Proces erupcji tego wulkanu odbywa się w temperaturze około 100 stopni Celsjusza. Elementem nieodzownie związanym z występowaniem gejzera jest ogrzewanie wody przez magmę zalegającą kilka kilometrów pod ziemią. Co istotne, strumień może być wyrzucany na wysokość nawet 30-70 metrów.

old

 

Gdzie znajdują się najciekawsze erupcje wodne?
W Parku Narodowym Yellowstone znajdującym się w Ameryce Północnej stanu Wyoming występuje aż 400 gejzerów. Ogromna ilość malowniczych basenów, bogata kolorystyka wodnych wulkanów, a także stada dzikich zwierząt, takich jak chociażby jelenie czy bizony przyciągają licznie spragnionych wrażeń turystów. I trzeba przyznać, że osobliwych widoków jest tu sporo.

Warto zobaczyć najwyższy tutejszy gejzer Steamboat wybuchający na około 90 metrów, urokliwy Echinus, przypominający morskie fale Lower Geyser Basin czy wystrzeliwujący co kilka minut Cilff Geyser.

old

 

Na czym polega wyjątkowość Old Faithful?
Położony w parku Yellowstone gejzer Old Faithful jest jednym z najbardziej znanych tego typu wulkanów na świecie – głównie ze względu na częstotliwość i regularność występowania. Unikalne zjawisko ma miejsce średnio co godzinę przez cztery minuty na wysokości 30-55 metrów nieprzerwanie od blisko 200 lat.

Teren otoczony jest półkolem ławek, a w pobliżu nad rzeką Firehole znajduje się imponujących rozmiarów zajazd Old Faithful Inn zbudowany z drewnianych bali. Co ciekawe, Old Faithful wyrzuca z siebie za każdym razem od 14 do 32 tysięcy litrów wrzącej wody.

old

 

Park Yellowstone to jedyny obszar na ziemi gdzie występuje tak duża ilość aktywnych gejzerów w bliskim położeniu, a Old Faithful tworzy jego specyficzną wizytówkę.

old


old

 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: