Start Podróże Parada Pułaskiego, Nowy Jork, USA


 

10 Najpiękniejszych wysp świata wg. Vibo

Spośród wielu wybraliśmy 10 najpiękniejszych i najciekaw...

 

Burdż Al Arab, czyli najwyższy budynek hotelowy świata

 

Magia Oazy Siwa

To specyficzne miejsce na pustyni Sahara, znajdujące się p...

 

Ekologiczne wille Alila

Miłośnicy prostoty naturalnego piękna oraz podróżnicy, ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Parada Pułaskiego, Nowy Jork, USA

AddThis Social Bookmark Button

pułaskiegoPiątą aleją Nowego Jorku na Manhattanie wśród dźwięków polskiej muzyki i strojach symbolizujących Polskę 4 października 2009 r. przeszli uczestnicy 72. Parady Pułaskiego. Co roku uroczystość upamiętniająca dokonania polskiego generała i bohatera walki   o niepodległość  USA – Kazimierza Pułaskiego skupia wokół siebie tysiące paradujących Polaków, a także masę amerykańskich widzów.

Zdawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach tego typu masowy przemarsz ulicami miasta nie może dotyczyć celebrowania historii czy być efektem patriotycznych przemyśleń. Jednak Parada Pułaskiego organizowana z rozmachem od kilkudziesięciu już lat stanowczo temu przeczy.

Z pewnością nowojorska parada ma za zadanie przybliżyć obu państwom wspólne, zamierzchłe losy tak, by nie zostały przekształcone lub wymazane z pamięci.

Publiczność przychodzi tu z różnych powodów - jedni by po prostu obserwować przyjezdnych obcokrajowców, drudzy chcą się zintegrować z polonią amerykańską, jeszcze inni próbują nawiązać relacje z tymi, którzy przybyli prosto z Polski.

- Dla mnie to dzień, w którym mam szansę porozmawiać z kimś z Polski. Mieszkam w Stanach od ponad 20 lat, dlatego każdą okazję do kontaktów z rodakami traktuję jako szczególnie ważną – mówi 65-letnia Maria, była nauczycielka z polskiej szkoły, obecnie mieszkanka stanu New Jersey.


 

Początek imprezy rozpoczynała Orkiestra Dęta OSP Nadarzyn grając hymny obu państw, następnie z głośników jadących autobusów dobiegały dźwięki znanych piosenek Feela, Ivana Komarenki, a nawet Boysów. Bezpieczeństwa podczas uroczystości strzegła nowojorska, konna oraz piesza policja.

Parada Pułaskiego 2009 obfitowała w polskie akcenty ludowe wraz z amerykańskimi pojazdami – strojami i symbolicznymi przedmiotami, takim jak bochen chleba, dzięki którym udało się stworzyć zgrabne połączenie współczesności z dawną kulturą.

 

                                                                                              Z  Nowego Jorku dla Vibo
                                                                                                         Ada Krawczyk

 

pułaskiego

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: