Start Podróże Ekologiczne miasto


 

10 Najpiękniejszych wysp świata wg. Vibo

Spośród wielu wybraliśmy 10 najpiękniejszych i najciekaw...

 

Burdż Al Arab, czyli najwyższy budynek hotelowy świata

 

Magia Oazy Siwa

To specyficzne miejsce na pustyni Sahara, znajdujące się p...

 

Ekologiczne wille Alila

Miłośnicy prostoty naturalnego piękna oraz podróżnicy, ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Ekologiczne miasto

AddThis Social Bookmark Button

dlaLaboratorium Visionary Architecture (LAVA) wygrało międzynarodowy konkurs na zaprojektowanie miejskiego centrum Masdar. Jest to pierwsze w pełni ekologiczne miasto, budowane w emiracie Abu Dabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, z inicjatywy emira Abu Dabi. Termin zakończenia budowy przewiduje się na 2016 rok.


Pierwsza ukończona część ma być gotowa do zamieszkania już w 2009 roku. Powierzchnia miasta ma mieć 6 tysięcy metrów kwadratowych. Ma być domem dla 50 tysięcy mieszkańców oraz miejscem pracy dla 40 tysięcy pracowników. Przewidziano nawet otwarcie uniwersytetu – Masdar Institute of Science and Technology.

Centrum zostanie wyposażone w gigantyczne ruchome osłony przeciwsłoneczne na baterie słoneczne. Projekt parasoli Giant, który opiera się na zasadach kolektorów słonecznych, ma zapewniać zacienienie w dzień, ciepło dla obiektów handlowych, a w nocy uwalnianie ciepła.

Całe miasto zasilane będzie wyłącznie przez odnawialne źródła energii. W sercu miasta ma znajdować się plac z pięciogwiazdkowym hotelem i centrum konferencyjnym oraz miejscem dla centrów rozrywkowych i obiektów handlowych.
LAVA wygrała projekt spośród kilkuset zgłoszeń i mimo silnej konkurencji ze strony najbardziej utalentowany architektów.

Masdar City to bardzo prestiżowy projekt, ponieważ jest to niewątpliwie miasto przyszłości, które stanie się globalnym punktem odniesienia i inspiracją dla innych tego typu przedsięwzięć. Pokazuje ono, że nowe możliwości mogą objawić się nawet na pustyni.

 

 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: