Start Podróże Biblijna Góra Ararat i jej znaczenie dla Ormian: Turcja


 

10 Najpiękniejszych wysp świata wg. Vibo

Spośród wielu wybraliśmy 10 najpiękniejszych i najciekaw...

 

Burdż Al Arab, czyli najwyższy budynek hotelowy świata

 

Magia Oazy Siwa

To specyficzne miejsce na pustyni Sahara, znajdujące się p...

 

Ekologiczne wille Alila

Miłośnicy prostoty naturalnego piękna oraz podróżnicy, ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Biblijna Góra Ararat i jej znaczenie dla Ormian: Turcja

AddThis Social Bookmark Button

 Większość z nas słyszała o Górze Ararat, niektórzy być może wiedzą jakie znaczenie ma to miejsce dla Ormian i pewnie niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ten turecki zakątek związany jest również z Polską.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o biblijnej, mistycznej górze przeczytaj dalszą część artykułu.

Po pierwsze: co warto wiedzieć o jej położeniu geograficznym i historii
Góra Ararat położona jest na ogromnej 1000 km2 terenie Turcji, w samym sercu Wyżyny Armeńskiej, między jeziorami Sewan i Wan. Leżący zaledwie 32 km od granicy z Armenią oraz 16 km od Iranu masyw wulkaniczny składa się z dwóch szczytów – Wielkiego(5165 m.n.p.m. oraz Małego(3896 m.n.p.m.)

 

 

 

 W Biblii można odnaleźć werset, mówiący o tym, iż po starożytnym potopie arka Noego spoczęła właśnie na górach Ararat(I Mojż.8,4). Tak więc istnienie tego zakątka ma dosyć odległe w czasie korzenie chrześcijańskie. I choć spekulacje na temat odnalezienia śladów arki wciąż się mnożą, kwestia odnalezienia szczątków antycznej łodzi ciągle pozostaje tajemnicą, oscylującą pomiędzy faktem, a mitem.

Pierwszym nowożytnym zdobywcą oblodzonego i ośnieżonego przez cały rok szczytu był niemiecki lekarz Frederick Parrot w 1829 roku. W latach 1895 i 1915 władze Turcji dopuściły do ludobójstwa Ormian, w wyniku czego życie straciło wówczas około 1,5 miliona ich nacji. W efekcie wojen i podbojów obecne tereny masywu wulkanicznego Ararat należą do Turcji, a nie jak było w przeszłości – do Armenii.

 

 

 


Po drugie: dlaczego masyw znajdujący się na terenie Turcji ma tak istotne znaczenie dla Ormian

Masyw wulkaniczny, położony na Wyżynie Armeńskiej jest dla Ormian górą świętą i narodową. Wizerunek ten umieszczono na godle państwowym, a także często wykorzystuje się go jako motyw w sztuce.

Ormianie to najstarszy naród na świecie, który jako pierwszy przyjął chrzest. I tak, już w 301 roku chrześcijaństwo stało się ich religią państwową. Dlatego Góra Ararat, jako biblijny symbol jest tak istotna dla mieszkańców Armenii.

 

 

 


I po trzecie: z jakiego powodu Góra Ararat związana jest również z Polską?
Co ciekawe, drugim zdobywcą szczytu, zaraz po niemieckim prekursorze czasów nowożytnych był w roku 1850 Józef Chodźko, były filomata i filareta, służący jako topograf oraz geodeta w wojsku rosyjskim na Kaukazie. Polak jako drugi w historii przemierzył trudną drogę ponad 5000 metrów na sam wierzchołek masywu.

Istotna była również wizyta papieża Jana Pawła II u podnóży gór Ararat w stolicy Armenii – mieście Erywań w 2001 roku, będąca elementem celebracji 1700-lecia chrztu Ormian.

 

 

 

 

 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: