Start Podróże Archaiczne piękno słoweńskiej jaskini Postojna


 

10 Najpiękniejszych wysp świata wg. Vibo

Spośród wielu wybraliśmy 10 najpiękniejszych i najciekaw...

 

Burdż Al Arab, czyli najwyższy budynek hotelowy świata

 

Magia Oazy Siwa

To specyficzne miejsce na pustyni Sahara, znajdujące się p...

 

Ekologiczne wille Alila

Miłośnicy prostoty naturalnego piękna oraz podróżnicy, ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Archaiczne piękno słoweńskiej jaskini Postojna

AddThis Social Bookmark Button

sięNie tylko najnowsze odkrycia i dokonania współczesnych twórców zasługują na podziw. Wśród pradawnych dzieł, które warto zwiedzić będąc w Słowenii jest powszechnie uznawana za największą w Europie – jaskinia Postojna.

I trudno się dziwić, bowiem podziemny zabytek to aż 20 kilometrów doskonale utrzymanych sal i korytarzy. Wydrążona w skałach przez rzekę Pivkę jaskinia to niesamowite kształty, które zaskakują swoją unikalnością, a także kolorystyką beżowo–pomarańczowo–żółtych nacieków.

Będąc w Słowenii lub przejeżdżając przez jej terytorium, po prostu grzechem jest nie zobaczyć Postojny na żywo! Gdzie zatem szukać tego szczególnego miejsca? Otóż oszałamiający labirynt korytarzy znajduje się we wschodniej części tego obfitującego głównie w tereny górzyste państwa, a konkretnie u podnóża góry Sovič (677 m.), w mieście Postojna. Niepozorna lokalizacja, w połowie drogi między stolicą Ljubljaną, a adriatyckim wybrzeżem kraju, kryje pod ziemią ogromne nacieki oraz narastające od stropów stalaktyty (czyli długie, wystające skały w kształcie sopli).

‘Postojnska Jama’ – bo taka nazwa funkcjonuje wśród tutejszych mieszkańców – przyciąga w ciągu roku około 500 tysięcy osób. I choć początek procesu formowania się pieczary szacowany jest przez geologów na okres około 2 milionów lat temu, to odkryty oraz dostępny został dla turystów dopiero z początkiem XIX-wieku. Natomiast naskalne napisy świadczą o przebywaniu tu ludzi od blisko siedmiuset lat.

Co ciekawe, jaskinia Postojna to nie tylko pełna rozmaitych kształtów skał grota wraz z licznymi korytarzami, ale również Sala Koncertowa. Mierzy ona aż 50 metrów i mieści ‘bagatelka’ około 10 tysięcy osób. Czasami organizowane są tu imprezy kulturalne, takie jak koncerty muzyczne znanych artystów.

Być może zainteresuje cię również fakt, że słoweńska pieczara jest obszarem występowania unikalnego płaza – odmieńca jaskiniowego (Proteus anguinus), który jest gatunkiem salamander. Stworzonko to, w wyniku ewolucji stało się ślepe, choć ma oczy(co nastąpiło w procesie ewolucji), bo żyje w ciemności. Potocznie nazywana ‘ludzka ryba’ w świetle elektrycznym ma jasnoróżowy kolor, podobny do skóry człowieka.

Co jeszcze dobrze jest wiedzieć zanim się tam wybierzesz?

Na pewno należy się ciepło ubrać, gdyż temperatura 8 stopni Celsjusza może cię nieco wyziębić. Zwłaszcza, że trasa na odcinku 6 km może potrwać nawet 1,5 godziny. Odcinek Starego Korytarza pokonuje się kolejką elektryczną, wybudowaną w latach 70-tych ubiegłego stulecia. W okolicy jaskini możesz również zwiedzić bajkowej urody zamek Predjamski grad.

Aby kupić bilet wstępu przygotuj się na wydatek  rzędu około 20 Euro.  

 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: