Start Podróże Bajau, czyli koczownicy żyjący na wybrzeżach wysp Togean: Indonezja


 

10 Najpiękniejszych wysp świata wg. Vibo

Spośród wielu wybraliśmy 10 najpiękniejszych i najciekaw...

 

Burdż Al Arab, czyli najwyższy budynek hotelowy świata

 

Magia Oazy Siwa

To specyficzne miejsce na pustyni Sahara, znajdujące się p...

 

Ekologiczne wille Alila

Miłośnicy prostoty naturalnego piękna oraz podróżnicy, ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Bajau, czyli koczownicy żyjący na wybrzeżach wysp Togean: Indonezja

AddThis Social Bookmark Button
Istnienie populacji, żyjącej na morzu wydaje się być ‘nieco’ kłopotliwe? Nierealne? Nie dla dzikiego plemienia Bajau, które od setek lat mieszka, żywi się oraz całkiem szczęśliwie funkcjonuje na jednej z najdalszych wysp Indonezji o nazwie Togean!

Co Bajau mają wspólnego z cyganami?
Otóż plemię Bajau było kiedyś plemieniem wędrownym, które z czasem osiedliło się na morzu, w pobliżu rafy koralowej. Prowadzą półkoczowniczy tryb życia, łowiąc ryby, nurkując i pływając na łodziach. Nazywani są potocznie ‘morskimi cyganami’ z racji swojego nie terytorialnego sposobu życia.

Większość czasu spędzają na morzu, w wybudowanych domach lub łodziach, a na lądzie są bardzo rzadko, w sytuacji kiedy budują nowe, drewniane ‘statki’ do pływania lub chowają swoich zmarłych.

Szczególnie zasiedlają wody Morza Sulu, poza południowo-wschodnim wybrzeżem Filipin, ale również tereny otaczające indonezyjską wyspę Sulawesi.

Czym zajmują się ‘morscy cyganie’?

Głównie rybołówstwem, dorośli rybacy łowią ośmiornice, a także małże. Rdzenne plemię koczownicze łowi również strzykwy, zwane trepangami, które później sprzedaje za granicę. Bowiem w krajach takich jak Chiny czy Japonia jest to wysoko ceniony i leczniczy pokarm.

Osobliwa społeczność bardzo często i chętnie nurkuje. I co ciekawe, nurkowanie nie jest obce również dla małych dzieci, które są przyuczane do pływania od urodzenia, nawet na głębokości 15 metrów.

Kolorowe ubrania i barwna kultura koczowniczego plemienia

Trzeba przyznać, że jak na ‘dzikie’ plemię, to osoby koczujące na morzu mają wyjątkowe oraz specyficzne upodobanie do kolorowych strojów zarówno na co dzień, jak i na szczególne okazje. Rytuał zaślubin odbywa się w równie strojnym oraz wielokolorowym, radosnym ubraniu.

Warto wiedzieć, że oryginalnie żyjące pokolenia Bajau, niezależnie od wieku są bardzo muzykalne, uwielbiają świętować, a także cieszyć się nawet najdrobniejszymi czynnościami. Sposób funkcjonowania na ziemi plemienia Bajau to jedno z najbardziej interesujących zjawisk, jakie od kilkuset lat, niezmiennie istnieje w jakże odrębnej i przechodzącej liczne metamorfozy otaczającej rzeczywistości.

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: