Start Podróże Mieszanka różnych języków i bogactwo naturalne Vanuatu


 

10 Najpiękniejszych wysp świata wg. Vibo

Spośród wielu wybraliśmy 10 najpiękniejszych i najciekaw...

 

Burdż Al Arab, czyli najwyższy budynek hotelowy świata

 

Magia Oazy Siwa

To specyficzne miejsce na pustyni Sahara, znajdujące się p...

 

Ekologiczne wille Alila

Miłośnicy prostoty naturalnego piękna oraz podróżnicy, ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Mieszanka różnych języków i bogactwo naturalne Vanuatu

AddThis Social Bookmark Button
Tutejsi mieszkańcy mówią w blisko stu językach. Bije od nich serdeczność, radość i otwartość przy każdym kontakcie. I mimo swoistej biedy oraz braku nowinek współczesnej cywilizacji ludzie są tu naprawdę szczęśliwi. Gdzie to jest? W wyspiarskim państwie Oceanii, czyli Vanuatu!

Kraj ten złożony jest z osiemdziesięciu trzech wysp, położonych na Pacyfiku. Dzięki zróżnicowaniu malowniczych widoków, takich jak góry, czynne wulkany, zdumiewająco piękne plaże, a także lasy tropikalne, jego poziom atrakcyjności jest bardzo wysoki.

Stolicą Republiki Vanuatu jest Port Vila, stanowiący centrum gospodarcze i komunikacyjne kraju, gdzie znajduje się główny port morski oraz lotniczy. Wybrzeża państwa oplatają urzekające rafy koralowe, krystalicznie czyste wody, które są rajem dla płetwonurków. W głębiach akwenu kryje się bowiem olbrzymia ilość - około 300 gatunków koralowców oraz 450 rodzajów ryb. Przyroda posiada znakomity wachlarz 1500 odmian kwiatów, paproci, krzewów i drzew. Z powodzeniem uprawia się tu kawę, palmę kokosową, kolokazję (bagienna roślina uprawna, zawierająca jadalne bulwy i liście), banany, kakaowiec oraz drzewo chlebowe.
Historia tego obfitującego w rozmaite bogactwa naturalne państwa sięga 3000 lat, kiedy pierwotnie na archipelagu mieszkali tylko Melanezyjczycy i Papuasi, a następnie Polinezyjczycy. Migracja ludności z wielu wysp Oceanu Spokojnego doprowadziła do powstania swego rodzaju mozaiki kulturowej, z wielością języków oraz dialektów. Dla Europy obszar został odkryty w 1606 roku, a ponad sto lat później kapitan i odkrywca James Cook nazwał go Nowymi Hebrydami. Koniec XIX wieku to okres licznego napływu kolonistów francuskich i brytyjskich, a także intensywnego rozwoju cywilizacji. W 1906 r. rządy Francji oraz Anglii ustanowiły wspólny zarząd dla terenu skolonizowanych wysp, a 70 lat później przyznały Nowym Hebrydom niepodległość. Długo wyczekiwana suwerenność Melanezyjczyków stała się faktem w roku 1980, kiedy to wybrano pierwszego prezydenta, a państwo zyskało miano Vanuatu.

Kultura rajskiej krainy to prawdziwa kopalnia ludzkich odrębności. I choć większość zamieszkałych tu osób (98%) to rdzenni Melanezyjczycy, językami urzędowymi są bislama, angielski i francuski. Społeczeństwo jest przemieszane również z ludnością australijską, wietnamską, nowozelandzką, a nawet chińską. Swoistym fenomenem terytorium Vanuatu jest fakt, że wiele tradycyjnych ceremonii i obrzędów pierwotnych mieszkańców pozostała prawie w tej samej formie oraz kultywuje się ją do dziś. Styl życia w prostych, wiejskich chatach, a także ubogie w zdobycze współczesnej cywilizacji środki do życia, nie przeszkadza nazywanemu przez siebie „Ni-Vanuatu” (tłum.„z Vanuatu”) narodowi mieć pozytywne nastawienie do otoczenia.

Patrząc na niekłamaną prostotę przeżywania codziennego szczęścia, krótkiego czasu na ziemi, - biednej przecież grupy obywateli – nasuwa się krótki wniosek, że niewiele potrzeba, a może nie tego za czym gonimy, by czuć się dobrze i dawać radość innym zupełnie bezinteresownie.


 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: