Start Podróże Ucieczka do unikalnego Kapsztadu


 

10 Najpiękniejszych wysp świata wg. Vibo

Spośród wielu wybraliśmy 10 najpiękniejszych i najciekaw...

 

Burdż Al Arab, czyli najwyższy budynek hotelowy świata

 

Magia Oazy Siwa

To specyficzne miejsce na pustyni Sahara, znajdujące się p...

 

Ekologiczne wille Alila

Miłośnicy prostoty naturalnego piękna oraz podróżnicy, ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Ucieczka do unikalnego Kapsztadu

AddThis Social Bookmark Button
Od nieskazitelnych plaż, położonych amfiteatralnie nad Zatoką Stołową, aż po unikalne zabytki kultury, to miejsce tworzy niepowtarzalną atmosferę Afryki.

Podróżnikom wracającym z Kapsztadu trudno jest znaleźć określenia, opisujące niespotykane piękno tego miasta, dlatego próbują porównać ten zakątek do różnych miejsc, w których już byli. „To jest połączenie Rio i Edynburga!”- mówią, albo „to skrzyżowanie Kopenhagi i Gwadelupy”. Rzeczywiście opis Kapsztadu jest trudny, bo zawiera on wiele atrakcji jednocześnie. Drugie pod względem ilości mieszkańców miasto w Republice Południowej Afryki posiada góry, wąwozy, urwiska skalne, krystalicznie czyste plaże, rafy koralowe, zielone równiny, światowej klasy winnice, dobrze prosperujące kawiarnie i restauracje oraz sceny, przeznaczone na występy artystyczne. W czasach kiedy prawie od 15 lat nie istnieje już prześladowanie czarnoskórych, tzw. apartheid, można doświadczyć przyjaznej atmosfery, jednak z elementami zagrożeń ze strony niektórych tutejszych mieszkańców. Najważniejsze jest jednak to, że aglomeracja wciąż się rozwija, społeczeństwo napawa optymizmem, a kosmopolityczny nastrój na tym obszarze zdaje się sprostać bogactwu atrakcji otoczenia.

Ciekawym miejscem do zrobienia sobotnich zakupów jest Neighbourgoods Market, znajdujący się w dzielnicy Woodstock. W asortymencie są tu różnego rodzaju artykuły, w tym również spożywcze, jak na przykład: świeże ostrygi, sery rzemieślnicze, słoiki  oryginalnych dżemów, ogromny wybór organicznych owoców i warzyw, a także pieczywa, napojów oraz kwiatów. Pomysłodawcy tego centrum handlowego, czyli Justin Rhodes oraz Cameron Munro trzy lata temu postanowili stworzyć miejsce, w którym mogłaby istnieć sprzedaż wysokojakościowych produktów, wytwarzanych przez okolicznych rolników, ogrodników, a także projektantów. Nie spodziewali się tak licznego zainteresowania nowo otwartym magazynem już na samym starcie.

Rhodes i Munro stoją też za Whatiftheworld, innowacyjną galerią sztuki, która przeniosła się do Woodstock dwa lata temu. Od tamtej pory wystawy kuszą dealerów z Johannesburskiej Goodman Gallery pracami artystów z Południowej Afryki, m.in. Williama Kentridge’a czy Michaela Stevensona.
Teraz naprawdę życie kulturalne kwitnie w Kapsztadzie – mówi Emma Bedford, dyrektor Goodmana. Zdaniem Bedford, wielu miejscowych inwestorów wciąż niechętnie lokuje w przedsięwzięcia Woodstock z powodu długotrwałej złej reputacji tego miejsca oraz wysokiego współczynnika przestępczości na tym terenie (przestrzeń jest pilnie strzeżona przez ochronę, a mimo to pozostaje niebezpieczna nocą). Niewątpliwą zaletą sprzedawanych dzieł w tym obszarze są niskie ceny, a także bezpośredni kontakt z ich twórcami. W związku z tym, warto także skorzystać z ofert luksusowych hoteli, takich jak chociażby Mount Nelson Hotel, znajdujący się w centrum miasta. Rozciąga się on pośród dziewięciu akrów bujnych ogrodów, złożonych w dużej mierze z krzaków hibiskusa, które rosną trzy razy większe niż zazwyczaj się spotyka oraz posiadają piękne, dorodne kwiaty. W zeszłym roku hotel otworzył kompleksowe SPA. Ponadto w Ellerman Mouse znajdują się  ekskluzywne pokoje dla potentatów. Goście, którzy przychodzą na lunch, jedzą go na wspaniałym tarasie, z widokiem na basen oraz Atlantyk, a szef kuchni przychodzi osobiście spytać jaką potrawę i jak przyrządzoną sobie życzą.

Wiele z najlepszych kapsztadzkich restauracji umieszczonych jest na lesistych peryferiach, takich jak dzielnica Constantia. Tutaj można skorzystać z wyrafinowanych usług gastronomicznych La Colombe, gdzie główny kucharz Luke Dale-Roberts proponuje, m.in.  przepyszny placek buraczany. Warto spróbować również wyśmienitej grillowanej polędwicy, antylopy skoczka, grzybów Shimeji, jak też gęsiej wątróbki. W momencie zamówienia szklanki wina kelner najczęściej przynosi próbki różnych trunków do wstępnej degustacji.

Ci, którzy przyjeżdżają do Kapsztadu z innych części Afryki mówią, że większy teren miasta jest aż nazbyt europejski i wytworny, jak na ten kontynent. Mimo wszystko, miasto pozostaje nadal dzikie wraz z różnymi gatunkami zwierząt, jak pawiany czaka, które można spotkać w drodze powrotnej z pobliskiego baru do hotelu. Tak naprawdę to właśnie połączenie wysokiego poziomu cywilizacji z naturalnością oraz bogactwem fauny i flory, tworzy niepowtarzalność, a zarazem unikalność tego zakątka. Na powierzchni 1300-akrów znajduje ogromny ogród botaniczny Kirstenbosch National Botanical Garden. Miłośnicy wspinaczki mogą wspiąć się na Górę Stołową, by podziwiać wspaniałe widoki zatoki False Bay.

Wracając do wyrobów rzemieślniczych afrykańskich artystów, to warto być ostrożnym podczas robienia zakupów, na przykład na bazarze Greenmarket Square. Tutejsi sprzedawcy mogą zaproponować nam „tradycyjną maskę szczepu Zulu, w specjalnej, niskiej cenie”, mimo że nie mają oni w zwyczaju noszenia masek. Czasem jednak można tu kupić coś naprawdę oryginalnego, jak kolekcjonerskie afrykańskie misy czy rzeźby Chokwe, sprzedawane przez Colina Sayersa. Interesującą dzielnicą jest również Waterkant, w której można znaleźć spory wybór różnych butików, takich jak Africa Nova (prowadzi sprzedaż współczesnej twórczości),a także prywatne kolekcje antyków indyjskich.

Najbardziej zaskakujący jest fakt, iż im dłużej pozostaje się w Kapsztadzie, tym więcej osób z otoczenia namawia do zostania jeszcze dzień lub dwa. I choć czasu na zwiedzanie może być zbyt mało, wciąż godnymi polecenia lokalizacjami są: słynny region Cape Winelands (obszar uprawy winorośli), kolejka linowa, plaża Boulders (będąca skupiskiem pingwinów), zatoka Kalk (gromadzą się tam wielkie ławice ryb, m.in. marlinów i tuńczyków), gdzie w butiku Quagga można kupić rzadko spotykane książki czy spędzić czas w studiu jogi. Kapsztad posiada jeszcze wiele różnych atrakcji, dlatego jest tak trudny do opisania i tworzy niespotykaną mieszankę ciekawostek.

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: