Start Podróże Zdumiewające miasto wolności i natury: Iquitos, Peru


 

10 Najpiękniejszych wysp świata wg. Vibo

Spośród wielu wybraliśmy 10 najpiękniejszych i najciekaw...

 

Burdż Al Arab, czyli najwyższy budynek hotelowy świata

 

Magia Oazy Siwa

To specyficzne miejsce na pustyni Sahara, znajdujące się p...

 

Ekologiczne wille Alila

Miłośnicy prostoty naturalnego piękna oraz podróżnicy, ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Zdumiewające miasto wolności i natury: Iquitos, Peru

AddThis Social Bookmark Button
Leżące nad rzeką Amazonką miasto Iquitos to jedno z najbardziej zdumiewających miejsc na ziemi. Bowiem olbrzymi ekosystem, złożony z różnorodnych gatunków roślin i zwierząt, jest prawdziwą oazą wolności, połączoną z wszelkimi udogodnieniami współczesności. Miejsce to jest również ikoną przygody oraz naturalności.

I mimo, że aglomeracja liczy około 400 tysięcy mieszkańców oraz jest w pełni ucywilizowana  - nie posiada władzy państwowej, a podatków się tu nie płaci. Mieszkańcy oraz podróżni muszą sobie radzić sami i trzeba przyznać, że świetnie im to wychodzi. Co ciekawe, do miasta, położonego w Peru, a będącego stolicą regionu Loreto oraz prowincji Maynas, nie prowadzi żadna komunikacja lądowa. Można tu dotrzeć wyłącznie drogą powietrzną, czyli samolotem lub wodną, co w tym wypadku oznacza dopłynięcie łodzią przez rzekę. Dookoła zabudowanego Iquitos, w lasach tropikalnych kryje się niezwykła flora i fauna, która ujrzana w całej okazałości nie pozostaje obojętna oraz szczególnie zapada w pamięć.

Historia peruwiańskiego miasta wolności i natury sięga 1750 roku, kiedy to założyli je misjonarze jezuiccy. Było to całkiem niewielkie miasteczko, aż do roku 1860. Później, w miarę upływu czasu, ten skromny obszar przekształcił się w całkiem prężną aglomerację eksportującą drewno i kauczuk.

Dzisiejsza turystyka na tym terenie jest bardzo rozwinięta. Podróżni z całego świata chcą poznać niebywale piękny i dziki rejon dżungli oraz rzeki Amazonki. Jednak nawet ze zwiększoną ilością zwiedzających Iquitos jest wciąż obszarem naturalnym, a także nie pozbawionym aury tajemniczości i ducha egzotycznych przygód.

Tropikalne terytorium Peru jest mocno przywiązane do swych tradycji. W sobotnie wieczory Plaza de Armas, czyli jeden z głównych placów miasta, zamienia się w karnawałowe szaleństwo z muzyką, błyskającymi światłami, a także obfitością jedzenia i picia. Zaś w niedziele rano w tym samym miejscu odbywają się oficjalne uroczystości, z udziałem żołnierzy, jak też marynarzy maszerujących z flagami narodowymi. I co zabawne, lokalni przechodnie obserwują cotygodniowy ceremoniał tak, jakby widzieli go po raz pierwszy.

Na przekór temu, że Iquitos jest ogromną przestrzenią, ludzie tu żyjący wciąż mają poczucie przynależności do Amazonki. I pomimo tego, iż teren jest największy w regionie, to i tak pozostaje sercem dżungli, co wpływa na sposób życia oraz mentalność mieszkańców. Ich domy zbudowane są na drewnianych palach, z racji podnoszenia się poziomu wody w porach deszczowych. Natomiast rynek sprzedaży obfituje w świeże owoce i warzywa, ryby, zwierzęta,  a nawet robaki smażone na grillu.

Warto przyjechać do tego niepowtarzalnego miasta, ponieważ rzadko spotyka się tyle różnorodności w jednym obszarze. Bogactwo krajobrazów, egzotyka zwierząt, roślin, a także codzienna praca oraz obyczaje mieszkańców peruwiańskiego Iquitos są bowiem tak ciekawe i zarazem naturalne, że trudno się od nich oderwać.

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: