Start Podróże Mały cud architektoniczny


 

10 Najpiękniejszych wysp świata wg. Vibo

Spośród wielu wybraliśmy 10 najpiękniejszych i najciekaw...

 

Burdż Al Arab, czyli najwyższy budynek hotelowy świata

 

Magia Oazy Siwa

To specyficzne miejsce na pustyni Sahara, znajdujące się p...

 

Ekologiczne wille Alila

Miłośnicy prostoty naturalnego piękna oraz podróżnicy, ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Mały cud architektoniczny

AddThis Social Bookmark Button
Hotel Marqués de Riscal, znajdujący się w hiszpańskim mieście Elciego to dzieło Franka Gehry'ego, który jest znakomitym przykładem na genialną twórczość również niewielkich obiektów tego amerykańskiego architekta. 

Bowiem Frank Owen Gehry jest twórcą głównie olbrzymich biurowców, wieżowców, które charakteryzuje nietypowy wygląd, jak na przykład Muzeum Guggenheima w Bilbao czy hala koncertowa Walt Disney Concert Hall w Los Angeles. Poza konstrukcjami większych rozmiarów, ich autor z powodzeniem zajmuje się również mniejszymi formami.

I tak, jednym z takich małych cudów architektonicznych Gehry’ego jest Hotel Marqués de Riscal, położony w prowincji Rioja Alavesa słonecznej Hiszpanii. Ten luksusowy obiekt należy do Starwood Hotels, a został otwarty we wrześniu 2006 roku.  

Budynek hotelu mieści się na terenie piwnicznej winiarni Vinos de los Herederos del Marqués de Riscal, która przyciąga do siebie wielu turystów. I choć dzieło architekta ma zaledwie 43 pokoje, to i tak cieszy się popularnością oraz kojarzone jest z atrakcją dla zwiedzających.

- Małe projekty są zwykle motorem innowacyjności i ważne jest, żeby utrzymać równowagę pomiędzy nimi, a dużymi, miejskimi obiektami. W konstruowaniu małych budynków nie można myśleć o zastosowaniu zbyt wielu różnych opcji jednocześnie, ale wciąż posiada się dużą wolność – wyjaśnia Edwin Chan, project designer firmy Gehry Partners.

Jak twierdzi Chan, początkowo ich przedsiębiorstwo zastanawiało się  - czy projekt tak małego obiektu, w dodatku sąsiadującego z konkurencyjnym Guggenheimem, hiszpańskiego miasta Bilbao, będzie opłacalny. Jednak przychylne nastawienie oraz żywiołowy entuzjazm klienta ostatecznie przekonały architektów do śmiałej realizacji w Elciego.

ROZWÓJ KONCEPCJI POWSTAWANIA
Jako starszy projektant, Chan został włączony do pracy nad hotelem już na początku jego powstawania. Specjalista doskonale zdawał sobie sprawę z tego, iż wygląd budynku będzie rzutował na krajobraz architektoniczny w tym rejonie Hiszpanii. Wiedział również, że malowniczy widok, atrakcyjność położenia, pobliski kościół, a także istnienie winnicy przyciągnie do siebie gości.

„W konstruowaniu małych budynków nie można myśleć o zastosowaniu zbyt wielu różnych opcji jednocześnie, ale wciąż posiada się dużą wolność”

Klienci chcieli od wykonawców, żeby ci stworzyli strukturę futurystyczną, dla ich Ciudad del Vino, czyli Miasta Wina, która zawierałaby wytwórnię win, muzeum, salon SPA, salę bankietową oraz hotel.
- Nasi zleceniodawcy potrzebowali czegoś na miarę XXI wieku, co byłoby kontrastem dla pobliskiego średniowiecznego kościoła w Elciego – mówi Chan.
W rezultacie pracy nad tym projektem udało się stworzyć hotel, oferujący 43 pokoje z unikalnym widokiem, posiadający poddasze, a także 1200 m2 powierzchni piwnicznej winiarni, przekształconej w salę bankietowej, która może pomieścić 400 osób.
Całość utrzymana jest w charakterystycznym stylu, będącym odzwierciedleniem nietypowych kształtów, jakie tworzy Frank O. Gehry.


BUDOWANIE W ZALEŻNOŚCI
Rola, jaką odgrywało istnienie obok zabytkowego kościoła, w znaczący sposób wpłynęła na rodzaj materiałów, jakie zostały użyte przy konstruowaniu tego hotelu.

„Konstrukcja, która posiada zaledwie 43 pokoje, Marqués de Riscal jest jednym z najmniejszych projektów autorstwa Gerhy’ego”.

Zewnętrzna kolorystyka to piaskowa budowla, przypominająca sąsiadujący kościół. Zaś olbrzymie, falujące i przenikające się powierzchnie tytanowe tworzą niesamowity, współczesny kształt dachu. Pomalowano go w barwach symbolizujących wino, co znacznie ożywia całość tej architektonicznej ciekawostki.
Jak mówi Chan, firma po raz pierwszy pomalowała tytanową konstrukcję dachu na inny niż metaliczny kolor. Użycie winnego i złota jako barw podstawowych oraz stworzenie innowacyjnych kształtów tworzy skojarzenie z kiścią winogron czy nawet z tancerzem flamenco. I pomimo, że Marqués de Riscal przypomina w konstrukcji Guggenheima, to i tak tworzy niepowtarzalny, oryginalny projekt.

„Ciepła kolorystyka budowli zmienia całkowicie swój wizerunek w świetle słonecznym”.


Już od momentu otwarcia, hotel został pozytywnie oceniony za funkcjonalność i współczesny wygląd. Pomimo, iż to pierwszy tego rodzaju obiekt, przygotowywany przez przedsiębiorstwo Gehry Partners, naniesiono bardzo niewielkie zmiany w stosunku do jego pierwotnego projektu.

Według Chana, dla firmy bardzo ważne było zdanie Starwood hotel, ale na szczęście koncern nie ingerował zbytnio w efekt finalny budowli.

Tak więc współpraca obu firmy Gehry Partners i marki Starwood okazała się owocna, a także stworzyła perspektywy na przyszłość. I chociaż to stosunkowo mały obiekt w historii projektowania Gehry’ego, to bez wątpienia wywarł ogromny wpływ na wizerunek jego twórczości.

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: