Start Podróże Bogota, Kolumbia


 

10 Najpiękniejszych wysp świata wg. Vibo

Spośród wielu wybraliśmy 10 najpiękniejszych i najciekaw...

 

Burdż Al Arab, czyli najwyższy budynek hotelowy świata

 

Magia Oazy Siwa

To specyficzne miejsce na pustyni Sahara, znajdujące się p...

 

Ekologiczne wille Alila

Miłośnicy prostoty naturalnego piękna oraz podróżnicy, ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Bogota, Kolumbia

AddThis Social Bookmark Button

sięTo miasto o nieciekawej reputacji, ale świetnie pełniące rolę kulturalnego i intelektualnego centrum Ameryki Południowej. Ta siedmiomilionowa stolica Kolumbii jest zarazem porywająco fascynująca, jak też pełna niejasności oraz  negatywnych stereotypów.


BOGOTA I UPRZEDZENIA

Od kilkunastu lat prasa informowała nas o różnych wiadomościach dotyczących Kolumbii.. Niestety większość z nich to informacje o morderstwach, porwaniach, podłożonych bombach, handlu nielegalną bronią, a także narkotykami. Dlatego trudno powiedzieć, żeby Bogota, znajdująca się w północnych Andach, miała dobrą opinię. Jednak tylko i wyłącznie złe poglądy to mocno przerysowany wizerunek realnego, codziennego, tętniącego życiem miasta. Uprzedzenia względem Bogoty są tym bardziej niesłuszne, że podobnie jak w innych miejscowościach na całym świecie, tak i tu istnieją bardziej oraz mniej bezpieczne rejony. Na straży prawa Kolumbii stoi od 2002 roku prezydent Álvaro Uribe, który wypowiedział wojnę nieregularnym armiom terrorystycznym: lewicowym FARC i ELN oraz prawicowej AUC.

ATRAKCJE STOLICY KOLUMBII

Bogota cieszy się dużą popularnością imprez kulturalnych na wysokim poziomie, a także imponującą liczbą zabytków oraz muzeów. I tak, interesującą propozycją z dziedziny sztuki jest, organizowany corocznie w sezonie wiosennym, międzynarodowy festiwal teatralny (festivaldeteatro.com.co). Równie kuszącą atrakcją dla melomanów jest listopadowy plenerowy koncert rockowy (rockalparque.gov.co), jak też wrześniowy festiwal jazzowy (teatrolibre.com/jazz_home.html). Ponad pięćdziesiąt rodzajów muzeów to szeroka oferta, w pełni zaspokajająca ciekawość i nadmiar wolnego czasu, przybywających tu osób. Warto zobaczyć w szczególności Museo del Oro (Muzeum Złota), Museo de Artes y Tradiciones Populares (Muzeum Sztuki i Tradycji Ludowych) oraz Museo de Arte Moderno (Muzeum Sztuki Nowoczesnej). Na uznanie zasługuje także Museo Botero, poświęcone kolumbijskiemu artyście, w którego rzeźbach oraz malarstwie dominują korpulentne ludzkie kształty, ponieważ wyznaje on pogląd, iż duże jest seksowne. Będąc w Bogocie nie wypada również przeoczyć historycznych budowli, jakimi są: kaplica na wzgórzu Monserrate - Santa Clara (świętej Klary) z XVII w., katedra La Catedral Primada de Colombia na Plaza de Bolívar (Plac Bolivara), jak też pałac San Carlos, będący rezydencją prezydentów. Zaś spacerując uliczkami dzielnicy La Candelaria można także zrelaksować się w przytulnej kawiarence jak na przykład La Puerta Falsa.

LOKALNE ZAGROŻENIA

Na wszelki wypadek nie poruszaj się po mieście w samotności, a także w bardzo drogiej biżuterii. Warto pamiętać, że osoba podróżująca jest kuszącym łupem dla sezonowych złodziei. Uważaj też na taksówkarzy, lepiej nie łapać tzw. okazji na ulicy, bezpieczniej zamówić telefonicznie z hotelu lub miejsca, w którym mieszkasz.

SPACER DZIKIMI ULICAMI

Jeśli już musisz koniecznie zrobić coś co jest ryzykowne, a być może sprawi, że będzie czym „chwalić się” wśród znajomych, to przejdź się o poranku dnia powszedniego na róg Jiménez i Carrera Optima, aby kupić szmaragd od jakiegoś ulicznego sprzedawcy. Ceny wahają się w granicach $5-$50 i niestety wśród kamieni znajdują się także falsyfikaty.

IDEALNE PAMIĄTKI

Na zakupy idealnie nadaje się nowoczesne targowisko w dzielnicy Usaquén, gdzie można kupić antyki, dobrej jakości artykuły skórzane oraz drewniane rzeźby. To miejsce, które w niedzielę obfituje w różnego rodzaju kolumbijskie pamiątki.

 

 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: