Start Podróże Nowe źródło inspiracji


 

10 Najpiękniejszych wysp świata wg. Vibo

Spośród wielu wybraliśmy 10 najpiękniejszych i najciekaw...

 

Burdż Al Arab, czyli najwyższy budynek hotelowy świata

 

Magia Oazy Siwa

To specyficzne miejsce na pustyni Sahara, znajdujące się p...

 

Ekologiczne wille Alila

Miłośnicy prostoty naturalnego piękna oraz podróżnicy, ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Nowe źródło inspiracji

AddThis Social Bookmark Button
W Wenecji otwarto właśnie nowe muzeum sztuki współczesnej.
Nie byłoby w tym nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że muzeum znajduje się w budynku dawnej komory celnej z XVII wieku, Punta della Dogana, u wylotu Canal Grande, widocznym z placu Świętego Marka. Historyczny budynek musiał zatem zostać zrestrukturyzowany i dostosowany do potrzeb współczesności.

Właścicielem drogocennej i jednej z najważniejszych kolekcji sztuki współczesnej jest 72-letni francuski miliarder Francois Pinault, założyciel francuskiego holdingu branży dystrybucji i dóbr luksusowych PPP. Posiada w swym zbiorze około 2500 dzieł. Wśród nich znajdują się prace znanych artystów, takich jak  Cy Twombly, Cindy Sherman, Jeff Koons czy Maurizio Cattelan.

Renowację zabytku i dostosowanie go do potrzeb wystawienniczych Pinault powierzył słynnemu japońskiemu architektowi Tadao Ando, laureatowi najwyższej nagrody za dokonania architektoniczne, nagrody Pritzkera (1995).
Dream-team złożony z inżynierów, budowniczych i architektów odmienił  barokową budowlę w zaledwie 18 miesięcy, co kosztowało bagatela 20 mln euro.

Jak powiedział Pinault na konferencji prasowej, zwołanej przed otwarciem muzeum dla publiczności: Tadao Ando przekształcił ograniczenia historyczne budowli w źródło inspiracji.

Mówiąc o tym wyjątkowym miejscu i swojej pasji kolekcjonerskiej, Pinault oznajmił, że w Punta della Dogana i Palazzo Grassi chce wystawiać dzieła artystów zarówno uznanych, jak też tych z młodszych pokoleń.

 
Wenecka historyczna komora celna przy Punta della Dogana została odmieniona do nowoczesnego stylu muzeum dla współczesnej sztuki.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: