
Nie byłoby w tym nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że muzeum znajduje się w budynku dawnej komory celnej z XVII wieku, Punta della Dogana, u wylotu Canal Grande, widocznym z placu Świętego Marka. Historyczny budynek musiał zatem zostać zrestrukturyzowany i dostosowany do potrzeb współczesności.
Właścicielem drogocennej i jednej z najważniejszych kolekcji sztuki współczesnej jest 72-letni francuski miliarder Francois Pinault, założyciel francuskiego holdingu branży dystrybucji i dóbr luksusowych PPP. Posiada w swym zbiorze około 2500 dzieł. Wśród nich znajdują się prace znanych artystów, takich jak Cy Twombly, Cindy Sherman, Jeff Koons czy Maurizio Cattelan.
Renowację zabytku i dostosowanie go do potrzeb wystawienniczych Pinault powierzył słynnemu japońskiemu architektowi Tadao Ando, laureatowi najwyższej nagrody za dokonania architektoniczne, nagrody Pritzkera (1995).
Dream-team złożony z inżynierów, budowniczych i architektów odmienił barokową budowlę w zaledwie 18 miesięcy, co kosztowało bagatela 20 mln euro.
Jak powiedział Pinault na konferencji prasowej, zwołanej przed otwarciem muzeum dla publiczności: Tadao Ando przekształcił ograniczenia historyczne budowli w źródło inspiracji.
Mówiąc o tym wyjątkowym miejscu i swojej pasji kolekcjonerskiej, Pinault oznajmił, że w Punta della Dogana i Palazzo Grassi chce wystawiać dzieła artystów zarówno uznanych, jak też tych z młodszych pokoleń.
Wenecka historyczna komora celna przy Punta della Dogana została odmieniona do nowoczesnego stylu muzeum dla współczesnej sztuki.
< Poprzedni Artykuł | Następny Artykuł > |
---|