Start Moda Krótka historia o powstaniu klapek


 

Kuszące lekcje geometrii

Niewątpliwie żyjemy w estetyce grafiki trójwymiarowej. Ob...

 

‘Imaginarium’ - Andrey Yakovlev & Lili Aleeva

Czy zwierzęta upodabniają się do swoich właścicieli? C...

 

Trendy Trash & Vaudeville

Interesującą propozycją wiosny 2009 jest pokaz o nazwie T...

 

Arabskie fascynacje - odzwierciedlone w trendach wiosny 2009

Inspiracją dla światowych projektantów mody są niejednok...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Krótka historia o powstaniu klapek

AddThis Social Bookmark Button

sięWiększość z nas miała okazję nosić obuwie, które idealnie nadaje się zarówno na upalne dni w mieście, jak i czas wypoczynku w domu czy na łonie natury. Są doskonałe na plażę, bo zakłada się je na gołą stopę, bez skarpetek, a poza tym świetnie sprawdzają się pod publicznym prysznicem, a także na basenie, jako środek ochronny przed bakteriami. A są nimi - sandały.

I tak jak każdego rodzaju ubrań czy dodatków, są ich różne rodzaje. Jedną z odmian są  japonki. Te lekkie buty, które trzymają się na nodze za pomocą dwóch sznurków, charakteryzuje jeden element, odróżniający je od innych. Otóż jeden z dwóch pasków, który podtrzymuje nogę, przechodzi między dwoma palcami, co nie zawsze kojarzy nam się z czymś wygodnym. Historia samych klapek jest bardzo odległa.

Już w starożytnym Egipcie na stopy wkładano proste sandały z drewna i utwardzonej skóry, które chroniły przed gorącym piaskiem. Dzięki wykopaliskom odkryto m.in., że typowym egipskim surowcem, służącym do wyrabiania obuwia były łodygi papirusu i odpowiednio preparowane liście palmowe. I tak, surowce roślinne przygotowywano do wyplatania sandałów przez kolejne moczenie i suszenie dla odsłonięcia czystego włókna, które dzielono, bielono, a także farbowano na żółto oraz czerwono. Zaś nici konopne służyły jako skarpety wełniane, dziane w takiej formie, żeby duży palec okryty był osobno od reszty, a przez ten odstęp mógł przechodzić pasek sandała. Istnieją również dowody na to, iż buty na kontynencie afrykańskim obecne były już 1500 lat przed naszą erą. Głównie były to sandały ze skóry lub z papirusu. Starożytni Grecy również nakładali na swoje stopy przede wszystkim sandały, ale o grubszej podeszwie. Natomiast Indianie często robili to letnie obuwie z juki. Według historyków mody, w Stanach Zjednoczonych popularna stała się japońska wersja zōri w okresie II wojny światowej, będąca gumową imitacją pierwotnie drewnianych sandałów. Największa eksplozja masowej produkcji letniego obuwia miała miejsce w latach 60-tych XX wieku.

Aktualnie klapki są bardzo modnym produktem na rynku obuwniczym całego świata oraz cieszą się popularnością wśród klientów szerokiej gamy wzorów i materiałów.

 

 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: