Donna Karan, znana jako miłośniczka kulturowych przygód, rozpoczęła współpracę z fotografem mody - Russellem Jamesem. Artysta jest twórcą wystawy zatytułowanej „Nomada Dwóch Światów”, która powstała w nowojorskim Karan Stephan Weiss studio.
Twórca spędził miesiąc w australijskim buszu, by fotografować Aborygenów.
Począwszy od 22-go stycznia, mieszkańcy Nowego Jorku mieli rzadką okazję, by obejrzeć wyjątkową prezentację australijskiej kultury i sztuki, ukazującą znaczący proces wpływu globalizacji. Pomysł tematyki wystawy został podsunięty przez australijski ruch na rzecz pojednania, a zainicjowany za sprawą publicznych przeprosin premiera, Kevina Rudda, wobec narażanej na upokorzenia ludności tubylczej.
Prezentacja, która była kontynuowana do 5 lutego 2009 w postaci multimedialnej, została bardzo pozytywnie przyjęta przez publiczność. Odbiorcy docenili ideę współpracy fotografa z artystami rdzennych mieszkańców australijskiego buszu. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się aborygeński artysta - Clifton Bieundurry.
Przeprowadzony projekt jest niewątpliwie istotnym i ujmującym wydarzeniem, które pomaga w zrozumieniu, jak wysoką wartość ma współdziałanie różnych kultur. Oprócz zdjęć Russel James przygotował również filmy z podróży. Podzielił je na 3 kategorie: przeszłe, obecne i potencjalne przyszłe rezultaty - mającego ogromne znaczenie –pojednania obu kultur.
*Nomada (fr. nomade ’wędrujący w poszukiwaniu pastwisk’) to osoba prowadząca koczowniczy, wędrowny tryb życia, będąca członkiem grupy nie posiadającej stałego miejsca zamieszkania. Współczesnymi przykładami nomadów są, m.in.: Pigmeje, Inuici, Saamowie, Aborygeni.
< Poprzedni Artykuł | Następny Artykuł > |
---|